RocketGenius - Gravity Forms - en to pt translation catalogue (3122 entries)

en: Payment Failed
pt: Pagamento falhou

en: Payment Completed
pt: Pagamento concluído

en: Payment Authorized
pt: Pagamento autorizado

en: Logged In User
pt: Utilizador com sessão iniciada

en: Every Minute
pt: Todos os minutos

en: License details are not available at this time.
pt: De momento os detalhes da licença não estão disponíveis.

en: , Row {0}
pt: , Linha {0}

en: Maximum number of files (%d) exceeded.
pt: Número máximo de ficheiros (%d) excedido.

en: Theme Colors
pt: Cores do tema

en: Default Colors
pt: Cores por omissão

en: Custom Colors
pt: Cores personalizadas

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Default Sort Order
pt: Ordem por omissão

en: Default Sort Column
pt: Coluna de ordenação por omissão

en: Sorting Options
pt: Opções de ordenação

en: Circle
pt: Círculo

en: Style
pt: Estilo

en: No Card
pt: Sem cartão

en: Card
pt: Cartão

en: Image Choice Styles
pt: Estilos de escolha de imagem

en: Show Form Description
pt: Mostrar descrição do formulário

en: Show Form Title
pt: Mostrar título do formulário

en: If a form uses the Image Choice field, or has Conversational Mode enabled, the importer will import the images and save them in your media library.
pt: Se um formulário utilizar o campo Escolha de imagem ou tiver o modo de conversação activado, o importador irá importar as imagens e guardá-las na sua biblioteca multimédia.

en: Enable this option to allow the user to select multiple choices. Disabling this option after entries with multiple choices have been submitted will hide the values for those entries.
pt: Active esta opção para permitir que o utilizador seleccione várias escolhas. Se desactivar esta opção depois de os registos com escolhas múltiplas terem sido submetidos, os valores desses registos serão ocultados.

en: Multiple Selection
pt: Selecção múltipla

en: Hiding the choice labels can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the choice labels visible to improve the accessibility of your form.
pt: Esconder as legendas das opções pode dificultar o preenchimento do formulário pelos utilizadores. Mantenha as legendas de opções visíveis para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: recommended size:
pt: tamanho recomendado:

en: Attribute
pt: Atributo

en: Autocomplete Attributes
pt: Preenchimento automático dos atributos

en: Dynamic Population Parameter Names
pt: Preenchimento dinâmico dos nomes dos parâmetros

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor accessibility improvements
pt: Leia mais sobre as melhorias de acessibilidade do editor do Gravity Forms 2.9

en: As part of our continuing commitment to make form building available to everyone, we have improved the accessibility of the form editor. If you rely on keyboard navigation or screen readers, you’ll now have an easier time navigating the field settings.
pt: Como parte do nosso compromisso permanente de tornar a criação de formulários disponível a todos, melhorámos a acessibilidade do editor de formulários. Se depender da navegação por teclado ou de leitores de ecrã, será agora mais fácil navegar nas definições dos campos.

en: Editor Accessibility Improvements
pt: Melhorias na acessibilidade do editor

en: Icon of accessibility symbol
pt: Ícone do símbolo de acessibilidade

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor design improvements
pt: Leia mais sobre as melhorias no design do editor do Gravity Forms 2.9

en: We’ve brought our beautiful Orbital form theme into the form editor! With 2.9 you’ll find a more consistent and visually-pleasing form editing experience, closely mirroring how your form will look on the front end.
pt: Trouxemos o nosso bonito tema de formulário Orbital para o editor de formulários! Com a versão 2.9, encontrará uma experiência de edição de formulários mais consistente e visualmente mais agradável, que reflecte melhor o aspecto que o formulário tem no seu site.

en: Editor Design Improvements
pt: Melhorias no design do editor

en: Screenshot of the Multiple Choice field in Gravity Forms 2.9
pt: Captura de ecrã do campo de Escolha múltipla no Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Multiple Choice field
pt: Saiba mais sobre o campo de Escolha múltipla

en: The Multiple Choice field is a new, flexible way to let users choose one or many options. Gather the information you need, while ensuring a high-end experience for those submitting the form.
pt: O campo de escolha múltipla é uma forma nova e flexível de permitir que os utilizadores escolham uma ou várias opções. Recolha a informação de que necessita, assegurando simultaneamente uma óptima experiência para os utilizadores que submetem o formulário.

en: Multiple Choice Field
pt: Campo de escolha múltipla

en: Screenshot of the Image Choice field in Gravity Forms 2.9
pt: Captura de ecrã do campo Escolha de imagem do Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Image Choice field
pt: Saiba mais sobre o campo Escolha de imagem

en: A picture is worth a thousand words! The new Image Choice field lets you add stylish images straight from the media library to your choices. Easily create beautiful forms with eye-catching images that speak to your users.
pt: Uma imagem vale mais do que mil palavras! O novo campo Escolha de imagem permite-lhe adicionar imagens com estilo directamente da biblioteca multimédia às suas escolhas. Crie facilmente formulários bonitos com imagens apelativas que falam com os seus utilizadores.

en: Image Choice Field
pt: Campo de escolha de imagem

en: 4.4 Stars
pt: 4.4 Estrelas

en: Trustpilot rating
pt: Classificação do Trustpilot

en: Trustpilot logo
pt: Logótipo do Trustpilot

en: Read reviews of Gravity Forms on Trustpilot
pt: Leia comentários sobre Gravity Forms no Trustpilot

en: The new Image Choice and Multiple Choice fields give you more flexibility and control when creating forms.
pt: Os novos campos de Escolha de imagem e Escolha múltipla dão-lhe mais flexibilidade e controlo na criação de formulários.

en: New Fields Added in Gravity Forms 2.9!
pt: Novos campos adicionados no Gravity Forms 2.9!

en: does not have an image
pt: não tem uma imagem

en: Choice number
pt: Número da escolha

en: Image for choice number
pt: Imagem para o número da escolha

en: This field is hidden when viewing the form
pt: Este campo está escondido ao visualizar o formulário

en: This field has an issue
pt: Este campo tem um problema

en: Allow users to choose from a list of options.
pt: Permitir que os utilizadores escolham a partir de uma lista de opções.

en: Multiple Choice
pt: Escolha múltipla

en: Allow users to choose from a list of images.
pt: Permitir que os utilizadores escolham a partir de uma lista de imagens.

en: Image Choice
pt: Escolha de imagem

en: Select between %s and %s choices.
pt: Seleccione entre as opções %s e %s.

en: Select at least %s choice. | Select at least %s choices.
pt[0]: Seleccione pelo menos %s opção.
pt[1]: Seleccione pelo menos %s opções.

en: Select up to %s choice. | Select up to %s choices.
pt[0]: Seleccione até %s opção.
pt[1]: Seleccione até %s opções.

en: Select exactly %s choice. | Select exactly %s choices.
pt[0]: Seleccione exactamente %s opção.
pt[1]: Seleccione exactamente %s opções.

en: reCAPTCHA settings
pt: definições do reCAPTCHA

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your
pt: Para utilizar o campo reCAPTCHA, por favor configure as suas

en: This field requires additional configuration
pt: Este campo requer configuração adicional

en: Configuration Required
pt: Configuração necessária

en: This field is not supported in Conversational Forms
pt: Este campo não é suportado nos formulários de conversação

en: Config validation failed. Hash does not match
pt: A validação da configuração falhou. O hash não corresponde

en: Invalid config.
pt: Configuração inválida.

en: Unable to find config: %s
pt: Não foi possível encontrar a configuração: %s

en: Unable to verify nonce. Please refresh the page and try again.
pt: Não é possível verificar o nonce. Por favor, actualize a página e tente de novo.

en: There was an unknown error processing your request. Please try again.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao processar o seu pedido. Por favor, tente de novo.

note: Translators: This is used to announce the current step of a multipage form, 1. first step number, 2. total steps number, example: Step 1 of 5
en: Step %1$s of %2$s, %3$s
pt: Passo %1$s de %2$s, %3$s

en: Your session has expired. Please refresh the page and try again.
pt: A sua sessão expirou. Por favor, actualize a página e tente de novo.

en: Legacy markup will be removed in Gravity Forms 3.1.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend using modern markup on all forms.
pt: A notação antiga será removida no Gravity Forms 3.1.0 e, de seguida, todos os formulários usarão a notação moderna. Recomendamos a utilização de notação moderna em todos os formulários.

en: Legacy markup will be removed from Gravity Forms in version 3.1.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend updating this form's settings to use modern markup.
pt: A notação antiga será removida do Gravity Forms na versão 3.1.0 e, de seguida, todos os formulários usarão a notação moderna.  Recomendamos que actualize as definições deste formulário para utilizar a notação moderna.

en: Choice Label Visibility
pt: Visibilidade da legenda da escolha

en: Choice Alignment
pt: Alinhamento das opções

en: Mask Type
pt: Tipo de máscara

en: "Select All" text
pt: Texto "Seleccionar todos"

en: Enable Select All
pt: Activar seleccionar tudo

en: Maximum
pt: Máximo

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Select Exact Number
pt: Seleccione o número exacto

en: Select Multiple
pt: Seleccione múltiplos

en: Select One
pt: Seleccione um

en: Selections
pt: Selecções

en: Clear Default Choices
pt: Limpar opções pré-definidas

en: Date Picker Icon
pt: Ícone de selecção de data

en: Form Options and Settings
pt: Opções e definições do formulário

en: The Form
pt: O formulário

en: Import images used in this form into your media library.
pt: Importe as imagens utilizadas neste formulário para a sua biblioteca multimédia.

en: Import Images
pt: Importar imagens

en: Delete this custom choice list? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt: Eliminar esta lista de opções personalizadas? 'Cancelar' para voltar atrás. 'OK' para eliminar.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt: Está prestes a mover este formulário para o lixo. 'Cancelar' para parar. 'OK' para eliminar.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: This form has a Product field with a blank label. Please enter a label for every Product field.
pt: Este formulário tem um campo de produto com uma legenda em branco. Digite uma legenda para cada campo de produto.

en: Missing Product Label
pt: Legenda de produto em falta

en: Empty Page
pt: Página em branco

en: Missing Form Title
pt: Título do formulário em falta

en: Duplicate Title
pt: Título duplicado

en: Duplicate Name
pt: Nome duplicado

en: Please give this custom choice a name.
pt: Dê um nome a esta escolha personalizada.

en: Missing Name
pt: Nome em falta

en: Ajax error while changing input type. Please refresh the page and try again.
pt: Erro de Ajax ao alterar o tipo de campo. Por favor, actualize a página e tente de novo.

en: Ajax error while adding field. Please refresh the page and try again.
pt: Erro de Ajax ao adicionar um campo. Por favor, actualize a página e tente de novo.

en: You cannot add an Image Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
pt: Não é possível adicionar um campo de Escolha de imagem a um formulário que utilize notação antiga. Por favor, edite as definições do formulário e desactive a notação antiga.

en: You cannot add a Multiple Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
pt: Não é possível adicionar um campo de Escolha múltipla a um formulário que utilize notação antiga. Por favor, edite as definições do formulário e desactive a notação antiga.

en: Unsupported Markup
pt: Notação não suportada

en: Missing Product field
pt: Campo de produto em falta

en: A form can only contain one Credit Card field.
pt: Um formulário só pode conter um campo de Cartão de crédito.

en: A form can only contain one Post Excerpt field.
pt: Um formulário só pode conter um campo de Excerto do artigo.

en: A form can only contain one Post Title field.
pt: Um formulário só pode conter um campo de Título do artigo.

en: A form can only contain one Post Body field.
pt: Um formulário só pode conter um campo de Texto do artigo.

en: A form can only contain one Shipping field.
pt: Um formulário só pode conter um campo de Envio.

en: A form can only contain one CAPTCHA field.
pt: Um formulário só pode conter um campo CAPTCHA.

en: Field Limit
pt: Limite de campos

en: Conditional Logic Warning
pt: Aviso de lógica condicional

note: translators: Print preview page title. 1: entry title, 2: form title, 3: site title.
en: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Print Preview - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
pt: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Pré-visualização de impressão - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress

note: translators: Form preview page title. 1: form title, 2: site title.
en: %1$s &lsaquo; Form Preview - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
pt: %1$s &lsaquo; Pré-visualização do formulário - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress

note: translators: About page title. 1: Version number.
en: About %1$s &lsaquo; System Status &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress
pt: Sobre a versão %1$s &lsaquo; Estado do sistema &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress

note: translators: %s: Confirmation name translators: %s: Notification name
en: %s (Edit)
pt: %s (Editar)

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
pt: Mai

note: translators: %1$s Plugin name %2$s and %3$s are link tag markup
en: The %1$s is not available with the configured license; please visit the %2$sGravity Forms website%3$s to verify your license.
pt: O %1$s não está disponível com a licença configurada; visite o site do %2$sGravity Forms%3$s para verificar a sua licença.

note: Translators: Updates page title. 1: Admin title.
en: Updates &lsaquo; %1$s
pt: Actualizações &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Entry page title. 1: Admin title.
en: Export Entries &lsaquo; %1$s
pt: Exportar registos &lsaquo; %1$s

note: Translators: Import form page title. 1: Admin title.
en: Import Forms &lsaquo; %1$s
pt: Importar formulários &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Form page title. 1: Admin title.
en: Export Forms &lsaquo; %1$s
pt: Exportar formulários &lsaquo; %1$s

en: New Notification
pt: Nova notificação

note: translators: Entry not found page title. 1: form title, 2: admin title.
en: Entry not found &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s
pt: Registo não encontrado &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s

note: translators: Single entry page title. 1: entry ID, 2: form title, 3: admin title.
en: Entry # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s
pt: Registo # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s

note: translators: Search entries page title. 1. Search value, 2. Form title.
en: Search Entries: %1$s &#8212; %2$s
pt: Pesquisar registos: %1$s &#8212; %2$s

note: translators: Trash entry list page title. 1. form title
en: Trash &#8212; %1$s
pt: Lixo &#8212; %1$s

note: translators: Unread entry list page title. 1. form title
en: Unread &#8212; %1$s
pt: Não lido &#8212; %1$s

note: translators: Starred entry list page title. 1. form title
en: Starred &#8212; %1$s
pt: Marcados com estrela &#8212; %1$s

en: New Confirmation
pt: Nova confirmação

note: translators: Search entries page title. 1. Search value
en: Search Forms: %1$s
pt: Pesquisar formulários: %1$s

en: Form Not Found
pt: Formulário não encontrado

[ctx: Full month name]
en: May
pt: Maio

en: View entry number %s
pt: Ver registo número %s

en: The reCAPTCHA v2 field is not supported in Conversational Forms and will be removed, but will continue to work as expected in other contexts.
pt: O campo reCAPTCHA v2 não é suportado nos formulários de conversação e será removido, mas continuará a funcionar como esperado noutros contextos.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt: Seleccione a posição por omissão da mensagem de validação. As mensagens de validação podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos.

en: A new form
pt: Um novo formulário

en: Validation Message Placement
pt: Posição da mensagem de validação

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
pt: Active esta opção para gerar CSS por omissão do formulário. Desactive-a se pensa criar CSS num tema dependente. Atenção: Após o Gravity Forms 2.8, esta opção deixará de existir na página de definições. Se a tiver activado anteriormente, terá de utilizar o filtro %sgform_disable_css%s para a desactivar.

en: Default Theme
pt: Tema por omissão

en: Icon of color swatches
pt: Ícone de paleta de cores

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
pt: O valor submetido (%s) não corresponde ao valor esperado (%s).

en: Page Break
pt: Quebra de página

en: Open editor preferences
pt: Abrir preferências do editor

en: Dropdown menu button
pt: Botão do selector

en: Show the ID of each field in Compact View.
pt: Mostrar ID de cada campo na vista compacta.

en: Show Field IDs
pt: Mostrar ID dos campos

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
pt: Simplifique a pré-visualização dos campos de formulário para uma experiência de edição mais eficiente.

en: Compact View
pt: Vista compacta

en: Change options related to the form editor.
pt: Alterar as opções relacionadas com o editor de formulários.

en: Close button
pt: Botão de fechar

en: Editor Preferences
pt: Preferências do editor

en: End Paging
pt: Fim da paginação

en: Start Paging
pt: Início da paginação

en: You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt: Está prestes a eliminar este campo. 'Cancelar' para parar. 'OK' para eliminar.

en: Orbital Theme
pt: Tema Orbital

en: Inherit from default (%s)
pt: Herdar da pré-definição (%s)

en: Learn more about form theme and style settings.
pt: Saiba mais sobre o tema do formulário e as opções de estilo.

en: Orbital Theme (Recommended)
pt: Tema Orbital (Recomendado)

en: Gravity Forms 2.5 Theme
pt: Tema do Gravity Forms 2.5

en: Default Form Theme
pt: Tema do formulário por omissão

en: Orbital Style Filter
pt: Filtro de estilos Orbital

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
pt: A notação antiga é incompatível com muitas funcionalidades novas, incluindo o Tema Orbital.

en: The text entered contains invalid characters.
pt: O texto introduzido contém caracteres inválidos.

en: The background color is used for various form elements, such as buttons and progress bars.
pt: A cor de fundo é utilizada para vários elementos do formulário, como botões e barras de progresso.

en: The accent color is used for aspects such as checkmarks and dropdown choices.
pt: A cor de realce é utilizada para aspectos como marcas de verificação e selectores.

en: Learn more about configuring your form to use Orbital.
pt: Saiba mais sobre como configurar o seu formulário para utilizar o Orbital.

en: Accent
pt: Realce

note: translators: 1: Add-on title
en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
pt: Algumas funcionalidades do add-on %1$s não estão disponíveis nesta versão do Gravity Forms. Actualize para a versão mais recente para obter compatibilidade total.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
pt: Algumas funcionalidades do add-on não estão disponíveis na versão actual do Gravity Forms. Actualize para a versão mais recente do Gravity Forms para obter compatibilidade total.

en: Get your reCAPTCHA Keys.
pt: Obtenha as suas chaves reCAPTCHA.

en: License key is managed by the administrator of this network
pt: A chave de licença é gerida pelo administrador desta rede

en: Scheduled (Cron) Events Log
pt: Registo de eventos agendados (Cron)

en: Select a Website Type
pt: Seleccione um tipo de site

en: Error while saving total field values: %s
pt: Erro ao guardar valores totais do campo: %s

en: Error while saving calculation field values: %s
pt: Erro ao guardar valores de cálculo do campo: %s

en: Error while saving field values: %s
pt: Erro ao guardar valores do campo: %s

en: Date Updated
pt: Data de actualização

en: Your browser does not have permission to paste from the clipboard. <p>Please navigate to <strong>about:config</strong> and change the preference <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> to <strong>true</strong>.
pt: O seu navegador não tem permissão para colar a partir da área de transferência. <p>Por favor vá a <strong>about:config</strong> e altere a preferência <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> para <strong>true</strong>.

en: Paste Not Available
pt: Copiar indisponível

en: Copy and paste functionality requires a secure connection. Reload this page using an HTTPS URL and try again.
pt: A funcionalidade de copiar e colar requer uma ligação segura. Recarregue esta página usando um URL HTTPS e tente de novo.

en: Copy / Paste Not Available
pt: Copiar/colar indisponível

en: Please ensure the form styles you are trying to paste are in the correct format.
pt: Por favor, certifique-se de que os estilos do formulário que está a tentar colar têm o formato adequado.

en: Invalid Form Styles
pt: Os estilos do formulário são inválidos

en: Paste Form Styles
pt: Colar estilos do formulário

en: Copy Form Styles
pt: Copiar estilos do formulário

en: Colors
pt: Cores

en: Button Styles
pt: Estilos de botão

en: Description Styles
pt: Estilos da descrição

en: Font Size
pt: Tamanho do texto

en: Label Styles
pt: Estilos de legenda

en: Border
pt: Borda

en: Background
pt: Experiência

en: In pixels.
pt: Em píxeis.

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Input Styles
pt: Estilos de campo

en: Form style options are not available for forms that use %1$slegacy mode%2$s.
pt: As opções de estilo de formulário não estão disponíveis para formulários que usam %1$smodo antigo%2$s.

en: Reset Defaults
pt: Repor valores por omissão

en: Form Theme
pt: Tema do formulário

en: Form Styles
pt: Estilos do formulário

en: Restore Default Styles
pt: Restaurar estilos por omissão

en: This will restore your form styles back to their default values and cannot be undone. Are you sure you want to continue?
pt: Isso irá repor os estilos por omissão do formulário e não poderá ser desfeito. De certeza que quer continuar?

en: Restore Defaults
pt: Repor valores por omissão

en: Enable Data Collection
pt: Activar recolha de dados

en: Data Collection
pt: Recolha de dados

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
pt: Obrigado por se inscrever no nosso webinar! Fique alerta para um email nosso com mais informações.

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
pt: Quer receber actualizações das nossas últimas notícias e anúncios?

en: Advertisement
pt: Publicidade

en: How did you hear about this webinar?
pt: Como teve conhecimento deste webinar?

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
pt: Tem alguma questão que gostaria de colocar aos nossos oradores?

en: Services
pt: Serviços

en: Hospitality
pt: Hotelaria

en: Finance
pt: Finanças

en: Fashion
pt: Moda

en: Entertainment
pt: Entretenimento

en: Creatives
pt: Criativo

en: Construction
pt: Construção

en: Banking
pt: Banca

en: Agriculture
pt: Agricultura

en: Advertising
pt: Publicidade

en: Industry Type
pt: Tipo de indústria

en: Position / Job Title
pt: Posição/Cargo

en: Company Website
pt: Site da empresa

en: Register Today
pt: Registe-se hoje

en: Register for our latest webinar...
pt: Inscreva-se no nosso próximo webinar...

en: Webinar Registration Form
pt: Formulário de registo em webinar

en: Helps your users register to a webinar
pt: Ajuda os seus utilizadores a inscreverem-se num webinar

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
pt: Obrigado por se registar! Em breve deverá receber um email nosso com as informações da sua conta.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
pt: Por favor, preencha este formulário para se registar no nosso site. Obrigado.

en: User Registration Form
pt: Formulário de registo de utilizador

en: Let your users register to your website easily
pt: Permita que os seus utilizadores se registem facilmente no seu site

en: How could Acme Products be improved?
pt: Como é que o Acme Products poderia ser melhorado?

en: Strongly agree
pt: Concordo totalmente

en: Strongly disagree
pt: Discordo totalmente

en: Acme Products fulfils all my form needs
pt: O Acme Products satisfaz todas as minhas necessidades de formulário

en: Surveys
pt: Inquéritos

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
pt: Classifique estes add-ons com base em quão úteis são para si.

en: What types of forms have you created with Acme Products?
pt: Que tipos de formulários criou com Acme Products?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
pt: Utiliza Acme Products para vender produtos ou serviços?

en: 100+
pt: Mais de 100

en: Just one
pt: Apenas um

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
pt: Em quantos sites instalou o Acme Products?

en: Fifth row
pt: Quinta linha

en: Fourth row
pt: Quarta linha

en: Third row
pt: Terceira linha

en: Second row
pt: Segunda linha

en: First row
pt: Primeira linha

en: Excellent
pt: Excelente

en: Pretty good
pt: Bastante bom

en: Not so great
pt: Nada de especial

en: Terrible
pt: Terrível

en: Rate Acme Products
pt: Classifique o Acme Products

en: Company Name
pt: Nome da empresa

en: Tell us what you think about Acme Products...
pt: Diga-nos o que pensa sobre o Acme Products...

en: Survey Form
pt: Formulário de inquérito

en: Get feedback about your product using a survey form
pt: Obtenha feedback sobre o seu produto com um formulário de inquérito

en: Clearance
pt: Limpeza

en: Fencing
pt: Vedações

en: Tree Surgery Services
pt: Poda de árvores

en: Ground Maintenance
pt: Manutenção do terreno

en: Landscape Gardening
pt: Jardinagem

en: Please select the service/s you require...
pt: Por favor, seleccione os serviços que pretende...

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
pt: Por favor, preencha as informações abaixo e entraremos em contacto em breve com seu orçamento personalizado.

en: Request a Quote Form
pt: Formulário de pedido de orçamento

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
pt: Ajuda os utilizadores a pedir um orçamento para um determinado serviço ou produto que esteja a vender no seu site

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
pt: Obrigado por se registar. Fique atento à nossa newsletter mensal!

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
pt: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Política de privacidade</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Tem de aceitar nesta caixa.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
pt: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
pt: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Política de privacidade</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Tem de aceitar nesta caixa.">*</abbr>

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Keep me up to date!
pt: Mantenham-me actualizado!

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
pt: Se quiser ficar por dentro do que está a acontecer no blog, subscreva na nossa newsletter!

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
pt: Biblioteca de modelos de formulário: Formulário de subscrição de newsletter

en: Newsletter Signup Form
pt: Formulário de subscrição de newsletter

en: Let users sign up to your newsletter
pt: Permita que os utilizadores subscrevam a sua newsletter

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
pt: Obrigado por comprar um vale de oferta! Deverá receber em breve um email nosso com mais informações.

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
pt: <p>ID do vale de oferta: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Prezado/a {Nome do destinatário (Primeiro):3.3},</p><p>Temos o prazer de lhe enviar este vale de oferta no valor de {Valor do vale de oferta:9} de {O seu nome (Primeiro):1.3} {O seu nome (Último):1.6}.</p><p>Aqui está uma mensagem para si...</p><p><blockquote>{Adicione uma mensagem ao seu vale de oferta... :17}</blockquote></p><p>Estamos ansiosos para que visite a nossa loja e resgate o seu vale de oferta!</p>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
pt: <p>Prezado/a {O seu nome (Primeiro):1.3} </p><p>Obrigado por fazer uma compra de vale de oferta.</p><p>Um vale de oferta de {Valor do vale de oferta:9} será agora enviado por email para {Nome do destinatário (Primeiro):3.3} {Nome do destinatário (Último):3.6}.</p><p>Em breve enviar-lhe-emos um recibo da sua compra.</p>

en: Gift Certificate Amount
pt: Montante do vale de oferta

en: Add a message to your gift certificate...
pt: Adicione uma mensagem ao seu vale de oferta...

en: Address of Recipient
pt: Endereço do destinatário

en: Email of Recipient
pt: Email do destinatário

en: Name of Recipient
pt: Nome do destinatário

en: Mail
pt: Correio

en: How would you like the gift certificate delivered?
pt: Como pretende que o vale de oferta seja entregue?

en: Your Email
pt: O seu endereço de email

en: Buy Now
pt: Comprar agora

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
pt: Compre hoje mesmo um vale de oferta para alguém especial...

en: Gift Certificate Order Form
pt: Formulário de encomenda de vale de oferta

en: Gift Certificate Form
pt: Formulário de vale de oferta

en: Allow your users to purchase a gift certificate
pt: Permita que os seus utilizadores comprem um vale de oferta

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
pt: <p>Olá {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por se inscrever no nosso evento. Estamos ansiosos para nos encontrarmos!</p>

en: We have received your registration.
pt: Recebemos o seu registo.

en: Number of tickets needed
pt: Número de bilhetes necessário

en: VIP Ticket
pt: Bilhete VIP

en: Premium Ticket
pt: Bilhete premium

en: Early Bird Ticket
pt: Bilhete Early Bird

en: Ticket Type
pt: Tipo de bilhete

en: Past Participant
pt: Participação passada

en: Refer a Friend
pt: Referência de um amigo

en: Word of Mouth
pt: Passa-palavra

en: Social Media
pt: Redes sociais

en: How did you hear about this event?
pt: Como soube deste evento?

en: 65+
pt: Mais de 65

en: My gender isn't listed
pt: O meu género não está listado

en: Agender
pt: Sem género

en: Non-binary
pt: Não-binário

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Contact Details
pt: Detalhes do contacto

en: Please complete this form to register for the event.
pt: Por favor, preencha este formulário para se registar no evento.

en: Event Registration Form
pt: Formulário de registo em evento

en: Let your users book tickets for an event
pt: Permita que os seus utilizadores reservem bilhetes para um evento

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
pt: <p>Olá {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por submeter a sua candidatura. Estamos em processo de selecção e entraremos em contacto consigo em breve.</p>

en: We have received your application.
pt: Recebemos a sua candidatura.

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
pt: Obrigado por submeter a sua candidatura! Entraremos em contacto em breve.

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
pt: <strong>Concordo com os termos e condições.</strong>

en: Terms and Conditions
pt: Termos e condições

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
pt: Carregue o seu currículo em formato .pdf, .doc ou .docx

en: Upload Your Resume
pt: Carregue o seu currículo

en: Tell Us About Yourself
pt: Fale-nos sobre si

en: More About You
pt: Mais sobre si

en: Position
pt: Posição

en: Dates
pt: Datas

en: Employer
pt: Empregador

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
pt: Por favor, indique os seus empregadores anteriores, as datas em que trabalhou e o cargo que ocupou

en: Your Previous Employers
pt: Os seus empregadores anteriores

en: Previous Employment
pt: Emprego anterior

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
pt: Diga-nos quais as horas em que está disponível para trabalhar todos os dias da semana.

en: Hours You Are Available for Work
pt: Horas que está disponível para trabalhar

en: Facilities Maintenance
pt: Manutenção de instalações

en: Clerical/Accounting
pt: Escriturário/Contabilidade

en: IT/Technical
pt: TI/Técnico

en: Position You're Applying For
pt: Posição a que se candidata

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
pt: Qual é a melhor altura para o contactarmos por telefone?

en: Early Evening
pt: Início da noite

en: Late Afternoon
pt: Final da tarde

en: Early Afternoon
pt: Início da tarde

en: Mornings
pt: Manhãs

en: Best Time To Call You
pt: A melhor hora de contacto

en: Your Personal Information
pt: A sua informação pessoal

en: Submit Application
pt: Submeter candidatura

en: Employment Application Form
pt: Formulário de candidatura de emprego

en: Allow your users to apply for a job
pt: Permita que os seus utilizadores se candidatem a um emprego

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
pt: Um formulário que lhe permite vender produtos e deixar os seus clientes pagar através do PayPal

en: PayPal Checkout Form
pt: Formulário de finalização de compra PayPal

en: Card Details
pt: Detalhes do cartão

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
pt: Um formulário que lhe permite vender produtos e deixar os seus clientes pagar através do Stripe

en: Stripe Checkout Form
pt: Formulário de finalização de compra Stripe

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
pt: Obrigado por comprar connosco! O seu pagamento foi concluído com sucesso.

en: Overnight Shipping
pt: Envio nocturno

en: Express Shipping
pt: Envio expresso

en: Standard Shipping
pt: Envio padrão

en: Shipping Address
pt: Envio: Morada

en: Billing Address
pt: Morada de facturação

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
pt: Se gostou do primeiro produto, agora vai adorar este. Não perca, encomende o seu antes que esgote.

en: Another Amazing Product
pt: Outro produto incrível

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
pt: Este é o meu produto incrível. É o melhor, por isso todos devem comprá-lo!

en: My Super Awesome Product
pt: O meu produto incrível

en: eCommerce Form
pt: Formulário de comércio electrónico

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
pt: Um formulário que lhe permite vender produtos e deixar os seus clientes pagar através de diferentes métodos de pagamento

en: You have received a new donation.
pt: Recebeu um novo donativo.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
pt: Obrigado pela sua contribuição! Agradecemos o seu apoio.

en: Other Amount
pt: Outro montante

en: Other amount
pt: Outro montante

en: Choose how much you would like to donate.
pt: Escolha o quanto gostaria de doar.

en: Donation Amount
pt: Montante da doação

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
pt: Ajude-nos a prestar cuidados e apoio a adultos vulneráveis.

en: A donation form for multiple purposes
pt: Um formulário de donativo para múltiplos propósitos

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
pt: Obrigado por participar no nosso concurso! Os vencedores serão contactados por email.

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
pt: <p>Olá {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por entrar em contacto e participar no nosso concurso. Fique de olho na sua caixa de entrada, pois os vencedores serão contactados por email.</p><p>Boa sorte!</p>

en: You have successfully entered our competition
pt: Entrou com sucesso no nosso concurso

en: Terms and conditions placeholder.
pt: Placeholder de termos e condições

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
pt: <strong>Concordo com os termos e condições do concurso.</strong>

en: Competition Terms and Conditions
pt: Termos e condições do concurso

en: Answer C
pt: Resposta C

en: Answer B
pt: Resposta B

en: Answer A
pt: Resposta A

en: The answer is...
pt: A resposta é...

en: Enter!
pt: Entrar!

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
pt: Participe hoje no nosso concurso para ter hipóteses de ganhar...

en: Form Template Library: Contest Entry Form
pt: Biblioteca de modelos de formulário: Formulário de participação em concurso

en: Contest Entry Form
pt: Formulário de participação em concurso

en: A form that allows your users to enter a contest
pt: Um formulário que permite ao seus utilizadores participar num concurso

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
pt: Olá {Nome (Primeiro):1.3}. Recebemos as seguintes informações suas e responderemos à sua pergunta o mais rápido possível.

en: Comments
pt: Comentários

en: Please get in contact using the form below...
pt: Entre em contacto através do formulário abaixo...

en: Simple Contact Form
pt: Formulário de contacto simples

en: A simple and basic contact form with only two fields
pt: Um formulário de contacto simples e básico, com apenas dois campos

en: New submission from {form_title}
pt: Nova submissão de {form_title}

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
pt: <p>Olá {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por entrar em contacto. Recebemos o seu pedido e entraremos em contacto consigo no prazo de um dia útil.</p>

en: We have received your inquiry
pt: Recebemos o seu pedido

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
pt: Obrigado por nos contactar! Entraremos em contacto consigo em breve.

en: Your Comments/Questions
pt: Os seus comentários/perguntas

en: What's on your mind?
pt: Em que está a pensar?

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
pt: Por favor, diga-nos o que lhe vai na cabeça. Tem uma alguma dúvida? Pergunte-nos.

en: 11:30 pm
pt: 23:30

en: 11:00 pm
pt: 23:00

en: 10:30 pm
pt: 22:30

en: 10:00 pm
pt: 22:00

en: 9:30 pm
pt: 21:30

en: 9:00 pm
pt: 21:00

en: 8:30 pm
pt: 20:30

en: 8:00 pm
pt: 20:00

en: 7:30 pm
pt: 19:30

en: 7:00 pm
pt: 19:00

en: 6:30 pm
pt: 18:30

en: 6:00 pm
pt: 18:00

en: 5:30 pm
pt: 17:30

en: 5:00 pm
pt: 17:00

en: 4:30 pm
pt: 16:30

en: 4:00 pm
pt: 16:00

en: 3:30 pm
pt: 15:30

en: 3:00 pm
pt: 15:00

en: 2:30 pm
pt: 14:30

en: 2:00 pm
pt: 14:00

en: 1:30 pm
pt: 13:30

en: 1:00 pm
pt: 13:00

en: 12:30 pm
pt: 12:30

en: 12:00 pm
pt: 12:00

en: 11:30 am
pt: 11:30

en: 11:00 am
pt: 11:00

en: 10:30 am
pt: 10:30

en: 10:00 am
pt: 10:00

en: 9:30 am
pt: 09:30

en: 9:00 am
pt: 09:00

en: 8:30 am
pt: 08:30

en: 8:00 am
pt: 08:00

en: 7:30 am
pt: 07:30

en: 7:00 am
pt: 07:00

en: 6:30 am
pt: 06:30

en: 6:00 am
pt: 06:00

en: 5:30 am
pt: 05:30

en: 5:00 am
pt: 05:00

en: 4:30 am
pt: 04:30

en: 4:00 am
pt: 04:00

en: 3:30 am
pt: 03:30

en: 3:00 am
pt: 03:00

en: 2:30 am
pt: 02:30

en: 2:00 am
pt: 02:00

en: 1:30 am
pt: 01:30

en: 1:00 am
pt: 01:00

en: 12:30 am
pt: 00:30

en: 12:00 am
pt: 00:00

en: Select A Time
pt: Seleccione uma hora

en: Best Time to Call You
pt: A melhor hora de contacto

en: Your Phone
pt: O seu telefone

en: Your Email Address
pt: O seu endereço de email

en: Preferred Method of Contact
pt: Método preferido para contacto

en: How Can We Reach You?
pt: Como podemos entrar em contacto?

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
pt: Gostaríamos de conversar consigo. Como poderemos entrar em contacto?

en: Zip / Postal Code
pt: Código postal

en: Your Address
pt: O seu endereço

en: Your Name
pt: O seu nome

en: About You
pt: Sobre si

en: Advanced Contact Form
pt: Formulário de contacto avançado

en: An advanced contact form.
pt: Um formulário de contacto avançado.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
pt: Crie rapidamente um formulário incrível usando um modelo pré-construído, ou comece do zero para criar um formulário adaptado às suas necessidades específicas.

en: Explore Form Templates
pt: Explorar modelos de formulário

en: A form description goes here
pt: Aqui é a descrição do formulário

en: A new blank form
pt: Um novo formulário em branco

en: New Blank Form
pt: Novo formulário em branco

en: Create Blank Form
pt: Criar formulário em branco

en: Blank Form
pt: Formulário em branco

note: translators: title of template
en: Preview %s
pt: Pré-visualizar %s

en: Close.
pt: Fechar.

en: Import failed.
pt: Falhou ao importar.

en: Please enter a valid form title.
pt: Por favor, insira um título de formulário válido.

en: Creating Form
pt: A criar formulário

note: translators: title of template
en: Use Template %s
pt: Usar modelo %s

en: Use Template
pt: Usar modelo

en: Enter the form title
pt: Digite o nome do formulário

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
pt: Acreditamos que há uma forma melhor de gerir os seus dados e formulários. A postos para criar um formulário? Vamos!

en: Ready to get started?
pt: A postos para começar?

en: 4.7 Stars
pt: 4.7 Estrelas

en: G2 logo
pt: Logótipo de G2

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
pt: Leia avaliações do Gravity Forms em G2

en: Get Started
pt: Começar

en: Get started with a new form
pt: Começar com um novo formulário

en: Preferences updated.
pt: Preferências actualizadas.

en: Accounting Software
pt: Software de contabilidade

en: Anti Spam Services
pt: Serviços anti-spam

en: Payment Processor
pt: Processador de pagamento

en: Email Marketing Platform
pt: Plataforma de marketing por email

en: Nonprofit
pt: Sem fins lucrativos

en: Enterprise
pt: Empresa

en: Small/Medium Business
pt: Negócio pequeno/médio

en: Personal Business/Services
pt: Negócio/serviço pessoal

en: Custom Form
pt: Formulário personalizado

en: Registration Form
pt: Formulário de Registo

en: Customer Service Form
pt: Formulário de apoio ao cliente

en: Donation Form
pt: Formulário de donativos

en: Subscription Form
pt: Formulário de subscrição

en: Payment Form
pt: Formulário de pagamento

en: Survey
pt: Inquérito

en: Conversational Form
pt: Formulário conversacional

en: Contact Form
pt: Formulário de contacto

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
pt: Assista ao vídeo abaixo para ajudar a começar a usar o Gravity Forms, ou comece de imediato sua jornada de construção de formulários!

en: Ready to Create Your First Form?
pt: A postos para criar o seu primeiro formulário?

note: translators: placeholders are markup to create a link.
en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
pt: Adoramos melhorar a experiência de construção de formulários para todos na nossa comunidade. Ao activar a recolha de dados, pode ajudar-nos a saber mais sobre como os nossos clientes usam o Gravity Forms. %1$sSaiba mais...%2$s

en: Help Make Gravity Forms Better!
pt: Ajude-nos a melhorar o Gravity Forms!

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
pt: Pretende integrar os seus formulários com algum destes serviços?

en: What types of forms do you want to create?
pt: Que tipos de formulários pretende criar?

en: How would you best describe your website?
pt: Qual seria a melhor forma de descrever o seu site?

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
pt: Fale-nos sobre o seu site e como gostaria de usar o Gravity Forms.

en: Personalize your Gravity Forms experience
pt: Personalize a sua experiência com Gravity Forms

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
pt: Recomendamos que active esta funcionalidade para garantir que o Gravity Forms funciona sem problemas.

en: Feature Disabled
pt: Funcionalidade desactivada

en: Recommended
pt: Recomendados

en: Enable automatic updates
pt: Activar actualizações automáticas

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
pt: Se estiver a instalar o Gravity Forms para um cliente, active esta definição para ocultar as informações da licença.

en: Hide license information
pt: Esconder informação da licença

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
pt: Configure o Gravity Forms para funcionar da maneira desejada.

en: Let's get you set up!
pt: Vamos configurá-lo!

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
pt: Concordo com o tratamento e armazenamento dos meus dados e em receber comunicações de marketing da Gravity Forms.

en: Get the Discount
pt: Obter desconto

en: Email address
pt: Endereço de email

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
pt: Para continuar a instalação, digite seu email abaixo e obtenha 20% de desconto em qualquer nova licença.

en: Get 20% Off Gravity Forms!
pt: Obtenha 20% de desconto no Gravity Forms!

en: Checking License
pt: A verificar licença

en: License Key Validated
pt: Chave de licença validada

en: Activate License
pt: Activar licença

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
pt: Digite abaixo a sua chave de licença para activar o Gravity Forms.

en: Paste your license key here
pt: Cole aqui a sua chave de licença

en: Enter License Key
pt: Digite a chave de licença

en: Build custom business solutions
pt: Crie soluções empresariais personalizadas

en: Accept online payments
pt: Aceitar pagamentos online

en: Create surveys and quizzes
pt: Crie inquéritos e questionários

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
pt: Obrigado por escolher o Gravity Forms. Sabemos que vai adorar o nosso construtor de formulários e tudo o que tem para oferecer!

en: Toggle Fullscreen
pt: Alternar ecrã inteiro

en: Back To Dashboard
pt: Voltar ao painel

en: Invalid License Key
pt: Chave de licença inválida

en: Replace
pt: Substituir

en: or
pt: ou

en: max.
pt: máx.

en: or drag and drop
pt: ou arraste e largue

en: Click to upload
pt: Clique para carregar

en: swatch
pt: amostra

en: The license is invalid.
pt: A licença é inválida.

en: Failed Honeypot Validation.
pt: Falhou na validação Honeypot.

en: Honeypot Spam Filter
pt: Filtro de spam de Honeypot

en: Remove
pt: Remover

en: Su
pt: Dom

en: Sa
pt: Sáb

en: Fr
pt: Sex

en: Th
pt: Qui

en: We
pt: Qua

en: Tu
pt: Ter

en: Mo
pt: Seg

en: Field does not support validation.
pt: O campo não suporta validação.

en: Field not found.
pt: Campo não encontrado.

en: Help - Gravity Forms
pt: Ajuda - Gravity Forms

en: System Status - Gravity Forms
pt: Estado do sistema - Gravity Forms

en: Import/Export - Gravity Forms
pt: Importar/Exportar - Gravity Forms

en: Settings - Gravity Forms
pt: Definições - Gravity Forms

en: Entries - Gravity Forms
pt: Registos - Gravity Forms

en: New Form - Gravity Forms
pt: Novo formulário - Gravity Forms

en: Forms - Gravity Forms
pt: Formulários - Gravity Forms

en: Create an entry and mark it as spam
pt: Criar um registo e marcar como spam

en: Do not create an entry
pt: Não criar um registo

en: If the honeypot flags a submission as spam:
pt: Se o Honeypot identificar uma submissão como spam:

en: Save & Continue
pt: Guardar e continuar

note: translators: Variable is a complete sentence containing the reason the entry was marked as spam.
en: Reason: %s
pt: Razão: %s

en: This entry has been flagged as spam.
pt: Este registo foi marcado como spam.

en: Spam Filter
pt: Filtro de spam

en: Akismet Spam Filter
pt: Filtro de spam do Akismet

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Viet Nam
pt: Vietname

en: Türkiye
pt: Turquia

en: Tanzania, the United Republic of
pt: Tanzânia, República Unida da

en: Syria Arab Republic
pt: Síria, República Árabe

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: North Macedonia
pt: Macedónia do Norte

en: Korea, Republic of
pt: Coreia, República da

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coreia, República Popular da

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Eswatini
pt: Essuatíni

en: Czechia
pt: Chéquia

en: Domestic Partnership
pt: União de facto

en: Separated
pt: Separado

note: Translators: This string is a list of genders.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few genders as your language has.
en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
pt: Masculino, feminino, não-binário, sem género, não listado, prefiro não responder

note: Translators: This string is a list of name prefixes/honorifics.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few prefixes as your language has.
en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
pt: Sr., Sr.ª., Sx., Dr., Prof., Rev.

en: Table has incorrect auto-increment settings.
pt: A tabela tem opções incorrectas de incremento automático.

note: Translators: plural post type name (e.g. 'post's).
en: Search all %s
pt: Pesquisar todos os %s

en: The requested post type %s does not exist.
pt: O tipo de conteúdo %s pedido não existe.

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
pt: O pedido falhou devido a um erro de rede. Por favor verifique a sua ligação à internet.

en: Your form doesn't have any fields.
pt: O seu formulário não tem nenhum campo.

en: You must be logged in to use this form.
pt: Tem de iniciar sessão para usar este formulário.

note: Translators: 1. Opening <a> tag with link to the form export page, 2. closing <a> tag, 3. Opening <a> tag for documentation link, 4. Closing <a> tag.
en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
pt: Se o erro persistir, pode %1$sexportar o formulário%2$s para incluir no seu pedido de suporte. Também pode desactivar a opção de guardar por AJAX para este formulário. %3$sSaiba mais%4$s.

en: Search a form field by name
pt: Pesquisar campo de formulário por nome

en: Save Error.
pt: Erro ao guardar.

en: Close
pt: Fechar

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
pt: Se não existir um URL de imagem válido, será utilizado um botão de submissão apenas com texto.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
pt: Este botão de submissão não pode ser inserido em linha em formulários de múltiplas páginas.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
pt: O botão de imagem não é acessível a utilizadores que dependem de leitor de ecrã. Por favor utilize um botão de texto para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: Read More
pt: Ler mais

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Loading
pt: A carregar

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
pt: Por favor insira um título único de formulário. Este título já é usado noutro formulário.

en: Sub Total
pt: Subtotal

en: Free Trial
pt: Teste gratuito

en: Trial Discount
pt: Desconto de teste

en: Search Merge Tags
pt: Pesquisar etiquetas de variáveis

en: Saved
pt: Guardado

en: Form was updated successfully.
pt: O formulário foi actualizado com sucesso.

en: An error occurred while saving the form.
pt: Ocorreu um erro ao guardar o formulário.

en: Expand the Choices window
pt: Expandir a janela das opções

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
pt: Defina as opções para este campo. Se o tipo de campo suportar, poderá seleccionar as opções por omissão à esquerda das opções.

en: Embed
pt: Incorporar

en: Post
pt: Artigo

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
pt: %1$sSaiba mais%2$s sobre o shortcode.

en: Copied
pt: Copiado

en: Copy Shortcode
pt: Copiar shortcode

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
pt: Copie e cole o shortcode no seu construtor de páginas.

en: Not Using the Block Editor?
pt: Não utiliza o editor de blocos?

en: Close this dialog and return to form editor.
pt: Feche esta janela e volte ao editor de formulários.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
pt: Ups! Tem alterações por guardar neste formulário. Antes de continuar a incorporar, por favor guarde as suas alterações.

en: Unsaved Changes
pt: Alterações por guardar

en: Create
pt: Criar

en: Enter %s Name
pt: Insira o nome de %s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
pt: %1$sCriar novo:%2$s %3$s

en: Create New
pt: Criar novo

en: Search all %ss
pt: Pesquisar %ss

en: Select a post
pt: Seleccione um artigo

note: Translators: singular post type name (e.g. 'post').
en: Select a %s
pt: Seelccione um(a) %s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
pt: %1$sAdicionar ao conteúdo existente:%2$s %3$s

en: Add to Existing Content
pt: Adicionar a conteúdo existente

en: Form ID: %s
pt: ID do formulário: %s

en: Embed Form
pt: Incorporar formulário

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
pt: Clique ou arraste o bloco do Gravity Forms para a página para inserir o formulário seleccionado. %1$sSaiba mais.%2$s

en: Add Block To Page
pt: Adicionar bloco à página

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
pt: As definições dos botões dos formulários estão agora no editor de formulários. Para editar as definições do botão, vá ao editor do formulário e clique no botão de submissão.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
pt: Este formulário tem activada a notação antiga, o que pode impedir a execução de algumas novas funcionalidades.

en: Enable Submit Button Conditional Logic
pt: Activar lógica condicional do botão de submissão

en: End of the last row
pt: Fim da última linha

en: End of the form
pt: Fim do formulário

en: Submit Button Location
pt: Localização do botão de submissão

en: Fill Container
pt: Preencher contentor

en: Auto
pt: Automático

en: Submit Button Width
pt: Largura do botão de submissão

en: Add Bulk Choices
pt: Adicionar opções em lote

en: Edit Choices
pt: Editar opções

en: Submit Button Image URL
pt: URL da imagem do botão de submissão

en: Submit Button Text
pt: Texto do botão de submissão

en: Submit Input Type
pt: Tipo de campo de submissão

en: Saving
pt: A guardar

en: Insert Merge Tags
pt: Inserir etiquetas de variáveis

en: Submit Button
pt: Botão de submissão

en: The submit button for this form
pt: O botão de submissão deste formulário

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
pt: Não feche ou saia desta página até que a actualização esteja 100% concluída.

en: Configure
pt: Configurar

en: Does not expire
pt: Não expira

en: Days Left
pt: Dias restantes

en: License Activations
pt: Activações da licença

en: Purchase Date
pt: Data de compra

en: License Status
pt: Estado da licença

en: License Type
pt: Tipo de licença

en: Please enter a valid license key to see details.
pt: Por favor, insira uma chave de licença para ver os detalhes.

en: Your License Details
pt: Detalhes da sua licença

en: Your license key was not updated.
pt: A sua chave de licença não foi actualizada.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
pt: A chave de licença expirou. Por favor, visite a sua %1$sconta do Gravity Forms%2$s para gerir a sua licença.

en: The license key does not support multisite installations. Please use a different license.
pt: Esta chave de licença não suporta instalações multissite. Por favor use outra licença.

en: The license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
pt: Esta chave de licença já foi activada na quantidade máxima de sites incluídos. Por favor, actualize a sua licença.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
pt: A chave de licença inserida foi revogada. Por favor, consulte o estado na sua %1$sconta do Gravity Forms%2$s.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
pt: A chave de licença está incorrecta. Por favor, visite o %1$ssite do Gravity Forms%2$s para verificar a sua licença.

en: Renews On
pt: Renova em

en: Expires On
pt: Expira em

en: Expired On
pt: Expirou em

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Manage
pt: Gerir

en: Sites Exceeded
pt: Sites excedidos

en: Expired
pt: Expirada

en: Invalid
pt: Inválida

en: by
pt: por

en: Dismiss notification
pt: Descartar notificação

en: Save Form
pt: Guardar formulário

en: Select date
pt: Seleccionar data

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt: Desculpe, este tipo de ficheiro não é permitido por razões de segurança.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
pt: Desculpe, esta extensão de ficheiro não é permitida por razões de segurança.

en: There was an problem while verifying your file.
pt: Ocorreu um problema ao verificar o seu ficheiro.

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Full Address
pt: Morada completa

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
pt: Se de momento tiver um pedido de suporte em aberto, não desactive o registo de eventos até que a equipa de suporte tenha revisto os seus registos.

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
pt: Adicionar lógica condicional ao botão de submissão do formulário poderá criar problemas de usabilidade a alguns utilizadores e ter impacto negativo na acessibilidade do seu formulário. Saiba mais sobre a lógica condicional de botões na nossa %1$sdocumentação%2$s.

note: translators: %d: The ID of the currently logged in user.
en: User (ID: %d) Locale
pt: Locale do utilizador (ID: %d)

en: Site Locale
pt: Locale do site

en: Translations
pt: Traduções

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
pt: Quando concluir a resolução de erros, %1$sclique aqui para desactivar o registo de eventos e eliminar permanentemente os seus ficheiros de registo%2$s.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
pt: Uma vez que os registos podem conter informação sensível, certifique-se de que só os deixa activos enquanto for necessário para a resolução de problemas.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
pt: O registo de eventos do Gravity Forms está activado.

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
pt: Esconder a legenda pode tornar mais difícil o preenchimento do formulário. Por favor mantenha a legenda visível para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
pt: O selector de data não é acessível para utilizadores que dependem do teclado ou de leitor de ecrã. Por favor seleccione um tipo de campo diferente para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: jump to this field's settings
pt: ir para as definições deste campo

en: delete this field
pt: eliminar este campo

en: duplicate this field
pt: duplicar este campo

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum number of files
en: Max. files: %s
pt: Máx. de ficheiros: %s

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum file size
en: Max. file size: %s
pt: Tamanho máx. de ficheiro: %s

note: translators: {field_title} and {field_type} should not be translated , they are variables
en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
pt: {field_label} - {field_type}, ir para as definições deste campo

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
pt: Este formulário tem activada a formatação antiga e não suporta o redimensionamento de campos no editor. Por favor desactive a formatação antiga nas definições do formulário para activar o redimensionamento em tempo real.

en: is no longer necessary.
pt: já não é necessário.

en: Search for form
pt: Pesquisar formulário

en: Search forms
pt: Pesquisar formulários

en: Select a different form
pt: Seleccione um formulário diferente

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
pt: Clique no botão de selecção de ficheiros para carregar um ficheiro de exportação do Gravity Forms do seu computador. Por favor verifique se o seu ficheiro tem uma extensão .json, e que foi gerado pela ferramenta de exportação do Gravity Forms.

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
pt: Seleccione o ficheiro exportado do Gravity Forms que deseja importar. Por favor verifique se os seus ficheiros têm a extensão .json, e que foram gerados pela ferramenta %sExportar formulários do Gravity Forms%s. Ao clicar no botão de importar, abaixo, o Gravity Forms irá importar os formulários.

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
pt: Não foi possível importar os formulários. Por favor verifique se os seus ficheiros têm a extensão .json, e se foram gerados pela ferramenta %sExportar formulários do Gravity Forms%s.

en: The link was sent to the following email address:
pt: A ligação foi enviada para o seguinte endereço de email:

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
pt: Inserir o seu endereço de email se quiser receber esta ligação por email.

en: Note: This link will expire after 30 days.
pt: Atenção: Esta ligação expira depois de 30 dias.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
pt: Por favor use esta ligação para voltar e concluir este formulário em qualquer computador.

en: Link to continue editing later
pt: Ligação para continuar a editar mais tarde

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Database Management System
pt: Sistema de gestão da base de dados

en: Database Server
pt: Servidor da base de dados

en: REST API Base URL
pt: URL base da REST API

en: Feed meta should be an associative array or JSON
pt: Os metadados do feed deverão ser um array associativo ou um JSON

en: %s is not a valid feed property
pt: %s não é uma propriedade de feed válida

en: Updating the id property is not supported
pt: Não é suportada a actualização da propriedade ID

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
pt: A posição do feed na página da lista de feeds e durante o processamento; para add-ons com suporte para ordenação de feeds.

en: Indicates if the feed is active or inactive.
pt: Indica se o feed está activo ou inactivo.

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
pt: JSON inválido. As propriedades deverão ser enviadas como pares de chave e valor.

en: Feed updated successfully
pt: Feed actualizado com sucesso

note: Translators: link to the "Edit Post" page for this post.
en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
pt: Pode <a href="%s">editar este conteúdo</a> na página do conteúdo.

note: translators: %1$s represents the missing table, %2$s is the opening link tag, %3$s is the closing link tag.
en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
pt: A tabela `%1$s` não existe. Visite a página %2$sFormulários > Estado do sistema%3$s e clique na ligação "Executar de novo a actualização da base de dados" (na secção da base de dados) para criar a tabela em falta.

en: Update Settings
pt: Actualizar definições

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
pt: O endereço de email inserido é inválido, por favor verifique a formatação (por exemplo email@domain.com).

note: Translators: comma-separated list of the labels of missing fields.
en: Please complete the following fields: %s.
pt: Por favor, preencha os seguintes campos: %s.

en: Select and display one of your forms.
pt: Seleccione e mostre um dos seus formulários.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
pt: Está prestes a mover este formulário para o lixo. 'Cancelar' para parar, 'OK' para mover para o lixo.

en: remove this rule
pt: remover esta regra

en: add another rule
pt: adicionar outra regra

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
pt: A lógica condicional permite-lhe alterar o que é mostrado aos utilizadores, dependendo dos campos que escolham.

en: Column
pt: Coluna

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
pt: Arraste um campo para a esquerda para começar a construir o seu formulário e depois configure-o.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
pt: Arraste e largue de forma simples os campos ou elementos que quer no formulário.

en: Return to form list
pt: Voltar para a lista de formulários

en: Full Width
pt: Largura total

en: Display Mode
pt: Modo de apresentação

en: Discover the Gravity Forms API
pt: Conheça a Gravity Forms API

en: Search Our Documentation
pt: Pesquise na nossa documentação

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
pt: Comece por rever a %sdocumentação%s do plugin. Se não encontrar uma resposta, %sabra um ticket de suporte%s e faremos tudo para responder às suas questões e ajudar a resolver quaisquer problemas.

en: How can we help you?
pt: Como podemos ajudar?

en: Move
pt: Mover

en: The %s table does not exist.
pt: A tabela %s não existe.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt: %s foi desinstalado. Pode ser reactivado a partir da %spágina de plugins%s.

en: this page if
pt: esta página se

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
pt: Por favor registe a sua cópia do Gravity Forms para activar as actualizações automáticas.

en: Auto-updates unavailable.
pt: Actualizações automáticas indisponíveis.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
pt: Active para mostrar um resumo que lista erros de validação no topo do formulário.

en: Gradient: Rainbow
pt: Gradiente: Arco-íris

en: Gradient: Blues
pt: Gradiente: Blues

en: Gradient: Spring
pt: Gradiente: Primavera

en: No Matching Fields
pt: Sem campos correspondentes

en: Confirmation not found
pt: Confirmação não encontrada

en: Validation Summary
pt: Resumo de validação

en: Select Entry Table Columns
pt: Seleccione as colunas da tabela de registos

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
pt: Para continuar a desinstalar este add-on clique no botão das definições.

en: This operation deletes ALL %s settings.
pt: Esta operação elimina TODAS as definições do %s.

en: Allows users to submit the body content for a post.
pt: Permite aos utilizadores submeterem o corpo do conteúdo a publicar.

en: Allows multi-page forms.
pt: Permite formulário de múltiplas páginas.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
pt: Permite adicionar uma taxa de envio ao total do formulário.

en: Allows users to enter a valid email address.
pt: Permite aos utilizadores inserirem um endereço de email válido.

en: Allows users to submit the tags for a post.
pt: Permite aos utilizadores submeterem etiquetas para um conteúdo.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
pt: Insere um bloco de HTML personalizado em qualquer lugar do seu formulário.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
pt: Permite aos utilizadores seleccionarem opções de produtos criadas por um campo de produto.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
pt: Permite aos utilizadores adicionarem/removerem linhas adicionais de informação por campo.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
pt: Permite aos utilizadores submeterem múltiplas linhas de texto.

en: Allows users to select one option from a list.
pt: Permite aos utilizadores seleccionarem uma opção de uma lista.

en: Allows users to upload a file.
pt: Permite aos utilizadores carregarem um ficheiro.

en: Allows users to submit a single line of text.
pt: Permite aos utilizadores submeterem uma linha de texto.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
pt: Adiciona um separador de conteúdo ao seu formulário para ajudar a organizar grupos de campos. Trata-se de um elemento visual que não recolhe quaisquer dados.

en: Allows users to enter a physical address.
pt: Permite aos utilizadores inserirem um endereço físico.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
pt: Permite aos utilizadores inserirem o seu nome no formato que seja especificado.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
pt: Permite aos utilizadores seleccionarem várias opções numa caixa de selecção múltipla.

en: Allows users to enter a date.
pt: Permite aos utilizadores inserirem uma data.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
pt: Permite aos utilizadores submeterem uma hora no formato de horas e minutos.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
pt: Permite aos utilizadores submeterem dados que serão utilizados como excerto de um conteúdo.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
pt: Permite aos utilizadores inserirem uma senha e confirmá-la. A senha será mascarada com bolas ou asteriscos.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
pt: Permite aos utilizadores submeterem dados utilizados como valor de um campo personalizado de um conteúdo.

en: Allows users to enter a number.
pt: Permite aos utilizadores inserirem um número.

en: Allows users to submit the title for a post.
pt: Permite aos utilizadores submeterem o título de um conteúdo.

en: Allows the creation of products in the form.
pt: Permite a criação de produtos no formulário.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
pt: Permite aos utilizadores seleccionarem uma categoria para o conteúdo criado.

en: Allows users to enter credit card information.
pt: Permite aos utilizadores inserirem informações de cartão de crédito.

en: Allows users to enter a website URL.
pt: Permite aos utilizadores inserirem o URL de um site.

en: Allows users to enter a phone number.
pt: Permite aos utilizadores inserirem um número de telefone.

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
pt: Armazena informação que não deverá ser visível para os utilizadores mas pode ser processada e guardada na sua submissão.

en: Allows a quantity to be specified for product field.
pt: Permite especificar uma quantidade para um campo de produto.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
pt: Permite aos utilizadores seleccionarem uma ou mais caixas de selecção.

en: This field has errors.
pt: Este campo tem erros.

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
pt: Uma legenda em branco viola as directrizes %1$sWCAG%2$s. Por favor utilize um texto descritivo na sua legenda. Para esconder a legenda, utilize a definição de "Visibilidade da legenda do campo".

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
pt: Para melhor cumprir as directrizes %1$sWCAG%2$s, utilizamos um placeholder ou descrição como legenda escondida para leitores de ecrã.

en: Minute
pt: Minuto

en: Hour
pt: Hora

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt: Esta operação elimina TODAS as definições do Gravity Forms. Se continuar, NÃO poderá recuperar estas definições.

en: {0} of the following match:
pt: {0} com esta correspondência:

en: Disable
pt: Desactivar

en: Provide a title and a description for this form
pt: Insira um título e descrição para este formulário

en: Resend
pt: Reenviar

en: Print entry
pt: Imprimir registo

en: Please review the fields below.
pt: Por favor, reveja os campos abaixo.

en: End date
pt: Data de fim

en: Start date
pt: Data de início

en: Include results if
pt: Incluir resultados se

en: You must have at least one form to use the block.
pt: Precisa de ter pelo menos um formulário para usar o bloco.

en: The selected form has been deleted or trashed. Please select a new form.
pt: O formulário seleccionado foi eliminado ou movido para o lixo. Por favor seleccione outro formulário.

en: Field Values
pt: Valores do campo

en: Remove Custom Value
pt: Remover valor personalizado

en: This field has accessibility issues.
pt: Este campo tem problemas de acessibilidade.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
pt: A interface de utilização melhorada não está acessível para utilizadores com leitores de ecrã ou pessoas que não possam utilizar rato.

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
pt: Os utilizadores podem inserir uma data no campo sem utilizarem o selector de datas. Mostre o formato da data para que saibam qual o formato a utilizar.

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
pt: O campo de selecção múltipla é difícil de usar por pessoas que não possam utilizar um rato. Por favor seleccione um tipo diferente de campo para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: Select a field
pt: Seleccione um campo

en: Delete choice
pt: Elimine uma opção

en: Add choice
pt: Adicionar opção

en: You must add a Product field to the form first.
pt: Primeiro tem de adicionar um campo de produto ao formulário

en: Ms.
pt: Sra.

en: Miss
pt: Sra.

en: Mrs.
pt: Sra.

en: Mr.
pt: Sr.

en: YYYY
pt: AAAA

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
pt: Introduza aqui o texto de consentimento. O campo de consentimento irá guardar o texto do acordo com o registo do formulário para acompanhar aquilo para o qual o utilizador deu o consentimento.

en: I agree to the privacy policy.
pt: Concordo com a política de privacidade.

en: Donation
pt: Doação

en: Third Option
pt: Terceira opção

en: Second Option
pt: Segunda opção

en: First Option
pt: Primeira opção

en: Product Name
pt: Nome do produto

en: Post Custom Field
pt: Campo personalizado do artigo

en: Post Tags
pt: Etiquetas do artigo

en: Post Excerpt
pt: Excerto do artigo

en: Post Body
pt: Texto do artigo

en: Post Title
pt: Título do artigo

en: Hidden Field
pt: Campo Oculto

en: Card Type
pt: Tipo de cartão

en: State / Province
pt: Estado / Província

en: Third Choice
pt: Terceira escolha

en: Second Choice
pt: Segunda escolha

en: First Choice
pt: Primeira escolha

en: Untitled
pt: Sem título

en: HTML Block
pt: Bloco de HTML

en: Section Break
pt: Quebra de secção

en: This form has an Option field without a Product field. You must add a Product field to your form.
pt: O seu formulário tem um campo de opção sem um campo de produto.
    Tem de adicionar um campo de produto ao seu formulário.

en: This form currently has one or more pages without any fields. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust the Page Breaks.
pt: Este formulário tem actualmente uma ou mais páginas sem qualquer campo. Páginas em branco são o resultado de Quebras de Página que estão posicionadas como o primeiro ou o último campo no formulário, ou uma imediatamente a seguir à outra. Por favor ajuste as Quebras de Página.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
pt: Por favor, insira um título para este formulário. Ao adicionar o formulário a uma página ou um artigo, terá a opção de ocultar o título.

en: Column 3
pt: Coluna 3

en: Column 2
pt: Coluna 2

en: Column 1
pt: Coluna 1

en: Deleted Field
pt: Eliminar campo

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
pt: Este campo não está associado a um produto. Por favor insira um campo de Produto neste formulário.

en: Same as previous
pt: Idêntico ao anterior

en: Custom Sub-Label
pt: Sublegenda personalizada

en: Sub-Label:
pt: Sublegenda:

en: Autocomplete Attribute:
pt: Atributo de preenchimento automático:

en: Default Value:
pt: Valor por omissão:

en: Parameter Name
pt: Nome do parâmetro

en: Parameter Name:
pt: Nome do parâmetro:

en: Select a category
pt: Seleccione uma categoria

en: Completed
pt: Completo

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
pt: Para usar lógica condicional, por favor crie um campo que suporte lógica condicional.

en: Item has been saved.
pt: O iem foi guardado.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
pt: Este nome personalizado já está em utilização. Por favor escolha outro nome.

en: Item has been deleted.
pt: O Item foi eliminado.

en: Inactive Columns
pt: Colunas desactivadas

en: Active Columns
pt: Colunas activadas

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
pt: Oops! Não conseguimos encontrar o seu formulário. Por favor, tente de novo.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
pt: Por favor preencha o widget reCAPTCHA para validar as suas chaves de reCAPTCHA:

en: reCAPTCHA keys are invalid.
pt: As chaves de reCAPTCHA são inválidas.

en: Validate Keys
pt: Validar chave

en: Invisible
pt: Invisível

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Site Key
pt: Chave do site

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
pt: Estas definições são necessárias apenas se decidir usar o campo de reCAPTCHA.

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
pt: Por favor, tenha em conta que apenas a chave v2 é suportada e as chaves de caixa de selecção não são compatíveis com o reCAPTCHA invisível.

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
pt: Gravity Forms integra-se com reCAPTCHA, um serviço CAPTCHA gratuito que ajuda a digitalizar livros e ao mesmo tempo protege os seus formulários contra spam.

en: reCAPTCHA Settings
pt: Definições do reCAPTCHA

en: Settings: General
pt: Definições: Gerais

en: Enable Akismet Integration
pt: Activar integração com o Akismet

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt: Active para impedir scripts e estilos estranhos sejam a adicionados às páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo assim os conflitos com outros plugins e temas.

en: No Conflict Mode
pt: Modo sem conflitos

en: Enable Automatic Background Updates
pt: Activar actualizações automáticas em segundo plano

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
pt: Active para permitir o Gravity Forms descarregar e instalar automaticamente correcções de erros e actualizações de segurança em segundo plano. Requer uma chave de licença válida.

en: Automatic Background Updates
pt: Actualizações automáticas em segundo plano

en: Enable Toolbar Menu
pt: Activar menu da barra de ferramentas

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
pt: Active para mostrar o menu de formulários na barra de ferramentas do topo do WordPress. O menu de formulários mostrará os últimos dez formulários abertos no editor de formulários.

en: Enable Logging
pt: Activar registo de eventos

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
pt: Active se quiser registar eventos do Gravity Forms. O registo de eventos permite-lhe facilmente depurar o funcionamento interno do Gravity Forms para resolver quaisquer possíveis problemas.

en: Logging
pt: Registo de eventos

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
pt: Seleccione a moeda por omissão dos seus formulários. É usada em campos de produtos, cartões de crédito e outros.

en: Default Currency
pt: Moeda por omissão

en: Disable CSS
pt: Desactivar CSS

en: Output Default CSS
pt: Utilizar CSS por omissão

en: Paste Your License Key Here
pt: Insira aqui a sua chave de licença

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
pt: É necessária uma chave de licença válida para aceder às actualizações automáticas e suporte do plugin.

en: Support License Key
pt: Chave de licença para o suporte

en: Your license key has been successfully validated.
pt: A sua chave de licença foi validada com sucesso.

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt: Aviso! TODOS os dados do Gravity Forms, incluindo registos, serão eliminados. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para eliminar, 'Cancelar' para parar

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt: Gravity Forms foi desinstalado com sucesso. Pode ser reativado a partir da %spágina de plugins%s.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
pt: Não tem permissões adequadas para desinstalar o Gravity Forms.

en: Select the visibility for this field.
pt: Seleccione a visibilidade deste campo.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
pt: Este campo é visível apenas quando está a gerir registos submetidos. Este campo não é visível ou funcional quando visualiza o formulário.

en: Administrative
pt: Administrativo

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
pt: O campo está oculto quando visualiza o formulário. É útil quando requer a funcionalidade deste campo mas não quer que o utilizador veja este campo.

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
pt: Opção por omissão. O campo fica visível quando estiver a ver o formulário.

en: Visible
pt: Visível

en: Cancel this upload
pt: Cancelar este carregamento

en: Please wait for the uploading to complete
pt: Por favor espere que o carregamento termine

en: There was a problem while saving the file on the server
pt: Ocorreu um erro ao guardar o ficheiro no servidor

en: Maximum number of files reached
pt: Atingido o limite máximo de ficheiros

en: This type of file is not allowed.
pt: Este tipo de ficheiro não é permitido.

en: File exceeds size limit
pt: O ficheiro excede o tamanho permitido

en: in progress
pt: em curso

en: Delete this file
pt: Eliminar este ficheiro

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
pt: Este tipo de ficheiro não é permitido. Deve ser um dos seguintes:

en: Voided
pt: Anulado

en: Refunded
pt: Reembolsado

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Failed
pt: Falhou

en: Processing
pt: Em processamento

en: Paid
pt: Pago

en: Authorized
pt: Autorizado

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Starred
pt: Marcado com estrela

en: Any form field
pt: Qualquer campo de formulário

en: Predefined Choices
pt: Opções pré-definidas

en: Custom Choices
pt: Opções personalizadas

en: Remove a condition
pt: Remover uma condição

en: Add a condition
pt: Adicionar uma condição

en: Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt: Eliminar este campo irá também eliminar todos os dados que lhe estão associados. 'Cancelar' para parar, 'OK' para eliminar.

en: Please enter a confirmation name.
pt: Por favor insira um nome de confirmação.

en: Please enter a URL.
pt: Por favor insira um URL.

en: Please select a page.
pt: Por favor escolha uma página.

en: Untitled Confirmation
pt: Confirmação sem nome

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
pt: Há alterações não guardadas na actual confirmação. Quer rejeitar essas alterações?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
pt: Tem a certeza de que quer eliminar esta confirmação?

en: There was an issue saving this confirmation.
pt: Ocorreu um erro ao guardar esta confirmação.

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
pt: Tem a certeza de que quer cancelar estas alterações?

en: Saving...
pt: A guardar...

en: Send this notification if
pt: Enviar esta notificação se

en: Use this confirmation if
pt: Usar esta confirmação se

en: Empty (no choices selected)
pt: Vazio (sem opções seleccionadas)

en: of the following match:
pt: com esta correspondência:

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
pt: Qualquer

[ctx: Conditional Logic]
en: All
pt: Todos

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: this form button if
pt: este botão de formulário se

en: this section if
pt: esta secção se

en: this field if
pt: este campo se

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
pt: Gostaríamos de ter a sua opinião! Por favor preencha este formulário e contactá-lo-emos em breve.

en: Untitled Form
pt: Formulário sem nome

en: Enter a value
pt: Inserir um valor

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
pt: Mostrados 5 itens de %d. Editar campo para os ver todos

en: Select a format
pt: Seleccione um formato

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
pt: O formulário foi guardado. O conteúdo inclui a ligação para voltar e concluir o formulário.

en: Row removed
pt: Linha removida

en: New row added.
pt: Nova linha adicionada.

en: Pricing fields are not editable
pt: Campos de preços não são editáveis

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
pt: Há %s

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
pt: Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Tem de actualizar o WordPress para conseguir usar o Gravity Forms

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
pt: Não é possível enviar o email porque o endereço do REMETENTE é inválido.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
pt: Não é possível enviar o email porque não tem ASSUNTO nem MENSAGEM.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
pt: Não é possível enviar o email porque o endereço do DESTINATÁRIO é inválido.

en: Allowable form fields
pt: Campos de formulário permitidos

en: Full Size - Right Aligned
pt: Tamanho Original - Alinhado à direita

en: Full Size - Centered
pt: Tamanho Original - Centrado

en: Full Size - Left Aligned
pt: Tamanho Original - Alinhado à esquerda

en: Full Size
pt: Tamanho Original

en: Large - Right Aligned
pt: Grande - Alinhado à direita

en: Large - Centered
pt: Grande - Centrado

en: Large - Left Aligned
pt: Grande - Alinhado à esquerda

en: Medium - Right Aligned
pt: Médio - Alinhado à direita

en: Medium - Centered
pt: Médio - Centrado

en: Medium - Left Aligned
pt: Médio - Alinhado à esquerda

en: Thumbnail - Right Aligned
pt: Miniatura - Alinhada à direita

en: Thumbnail - Centered
pt: Miniatura - Centrado

en: Thumbnail - Left Aligned
pt: Miniatura - Alinhada à esquerda

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Select image size
pt: Seleccione o tamanho da imagem

en: Pricing form fields
pt: Campos de preço

en: Optional form fields
pt: Campos opcionais do formulário

en: Required form fields
pt: Campos obrigatórios do formulário

en: Post Edit URL
pt: URL de edição do artigo

en: Form Id
pt: ID do formulário

en: Entry URL
pt: URL de registo

en: All Pricing Fields
pt: Todos os campos de preço

en: All Submitted Fields
pt: Todos os campos submetidos

en: Forms per page:
pt: Formulários por página:

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
pt: Seleccione uma acção para este shortcode. As acções são adicionadas por alguns add-ons.

en: Select an action
pt: Seleccionar uma acção

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
pt: Indique o separador de início para os campos deste formulário.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
pt: Especificar se quer usar ou não AJAX para submeter este formulário.

en: Whether or not to display the form description.
pt: Mostrar ou não a descrição do formulário.

en: Whether or not to display the form title.
pt: Mostrar ou não o título do formulário.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
pt: Não encontra o seu formulário? Verifique se está activo.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
pt: Seleccione um formulário da lista para o adicionar a um artigo ou página.

en: Select a form below to add it to your post or page.
pt: Seleccione um formulário abaixo para o adicionar a um artigo ou página.

en: All Forms
pt: Todos os formulários

en: Recent
pt: Recente

en: Preview this form
pt: Pré-visualizar este formulário

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
pt: Oops! Ocorreu um erro ao guardar o título do formulário. Por favor refresque a página e tente de novo.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
pt: O endereço de email de %sdestino%s não é válido.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
pt: Não foi seleccionada nenhuma notificação. Por favor seleccione uma notificação a enviar.

en: There was an error while resending the notifications.
pt: Ocorreu um erro durante o reenvio das notificações.

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
pt: Browser de Add-On está, de momento, indisponível. Por favor tente mais tarde.

en: Finished
pt: Concluído

en: Unable to disable logging.
pt: Não foi possível desactivar o registo de eventos.

en: Logging disabled.
pt: O registo de eventos está desactivado.

en: Failed to load the preview for this form.
pt: Falhou o carregamento da pré-visualização deste formulário.

en: Please select a form.
pt: Por favor, seleccione um formulário.

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
pt: Está disponível uma actualização do Gravity Forms. %sVer detalhes%s

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
pt: Ainda não tem nenhum formulário. Vamos %scriar um %s!

en: View All Forms
pt: Ver todos os formulários

en: View All Entries
pt: Ver todos os registos

en: Last Entry: %s
pt: Último registo: %s

en: Unread
pt: Não lido

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
pt: Oops!! Alguma coisa correu mal. %sPor favor, tente de novo ou %scontacte-nos%s.

note: translators: %s: version number
en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
pt: As versões que está a utilizar dos add-ons seguintes não foram testadas com o Gravity Forms %s. Por favor, actualize-os ou confirme a sua compatibilidade antes de actualizar o Gravity Forms, caso contrário poderá ter problemas:

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
pt: IMPORTANTE: Esta é uma grande actualização, recomendamos que crie uma cópia de segurança do seu site antes de actualizar.

note: translators: %1$s admin link tag markup, %2$s closing markup, %3$s Gravity Forms link tag markup, %4$s closing markup
en: %1$sRegister%2$s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
pt: %1$sRegiste%2$s a sua cópia do Gravity Forms para aceder a actualizações automáticas e suporte. Precisa de uma chave de licença? %3$sCompre uma agora%4$s.

note: translators: 1: upgrade URL, 2: plugin name
en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
pt: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Actualize o %2$s agora">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag, 5: open <a> tag 6. close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
pt: Está disponível uma nova versão do %1$s. %2$sVer detalhes da versão %3$s%4$s ou %5$sactualizar agora%6$s.

note: translators: 1: plugin name, 2: version number, 3: changelog URL
en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
pt: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Ver detalhes da versão %2$s do %1$s" href="%3$s">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
pt: Está disponível uma nova versão do %1$s. %2$sVer detalhes da versão %3$s%4$s.

note: translators: 1: The name of the add-on, 2: version number.
en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
pt: Esta versão do %1$s não é compatível com a versão do Gravity Forms que tem instalada. Actualize o add-on para a versão %2$s ou superior para evitar problemas de compatibilidade e a potencial perda de dados.

en: Please select a form
pt: Por favor, seleccione um formulário

en: Add Form
pt: Adicionar formulário

en: Add Gravity Form
pt: Adicionar Gravity Form

en: New Form
pt: Novo formulário

en: Update Available
pt: Actualização disponível

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
pt: Não é possível escrever na pasta de carregamento de ficheiros. As funcionalidades de exportar e carregar ficheiros não estarão disponíveis.

en: REST API Settings
pt: Definições da REST API

en: Logging Settings
pt: Definições de registo

en: Uninstall Gravity Forms
pt: Desinstalar Gravity Forms

en: View System Status
pt: Ver estado do sistema

en: Manage Add-Ons
pt: Gerir add-ons

en: Manage Updates
pt: Gerir actualizações

en: Edit Plugin Settings
pt: Editar definições do plugin

en: View Plugin Settings
pt: Ver definições do plugin

en: Edit Entry Notes
pt: Editar notas do registo

en: View Entry Notes
pt: Ver notas do registo

en: Delete Entries
pt: Eliminar registos

en: Edit Entries
pt: Editar registos

en: View Entries
pt: Ver registos

en: Preview Forms
pt: Pré-visualizar formulários

en: Edit Forms
pt: Editar formulários

en: Delete Forms
pt: Eliminar formulários

en: Create Forms
pt: Criar formulários

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
pt: Seleccione esta opção para adicionar um botão que permite ao utilizador ver a senha ao digitar.

en: Password Visibility Toggle
pt: Botão de visibilidade da senha

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
pt: Use estas definições para manter os registos apenas durante o tempo em que forem necessários. Envie para o lixo ou elimine automaticamente registos anteriores ao número de dias especificado. O número mínimo é um dia. Isto serve para assegurar que o processamento de todos os registos é concluído antes da data de eliminar ou enviar para o lixo. Esta definição refere-se a um número mínimo, não ao período de tempo exacto. O processo de eliminar ou enviar para o lixo ocorre durante uma tarefa diária de cron, por isso alguns registos podem permanecer disponíveis até um dia depois do esperado.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
pt: Seleccione esta caixa se pretender evitar que o endereço IP seja guardado durante o envio do formulário.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
pt: Seleccione os campos que serão incluídos ao exportar e eliminar dados pessoais.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
pt: Seleccione o campo que será usado para identificar o dono dos dados pessoais.

en: Identification
pt: Identificação

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
pt: Seleccione esta caixa se pretende incluir dados deste formulário ao exportar ou eliminar dados pessoais neste site.

en: Enable Personal Data Tools
pt: Activar ferramentas de dados pessoais

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
pt: Marque esta caixa se deseja usar o editor de texto avançado para este campo.

en: Use Rich Text Editor
pt: Editor de Texto Avançado

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
pt: Insira o texto a apresentar sobre a barra de progresso.

en: Progress Bar Completion Text
pt: Texto da barra de progresso após conclusão

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
pt: Marcar esta caixa se desejar que a barra de progresso apresente o texto de confirmação.

en: Progress Bar Confirmation Display
pt: Mostrar a barra de progresso na confirmação

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
pt: Insira uma lista de endereços de email separados por vírgula nos quais gostaria de receber os emails de notificação seleccionados.

en: Override Notifications
pt: Substituir Notificações

en: Tab Index Start Value
pt: Valor Inicial do Tab Index

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
pt: A conversão é a percentagem de visualizações do formulário que geraram um registo. Se um formulário foi visualizado duas vezes, e for gerado um registo, a conversão será de 50%.

en: Entries Conversion
pt: Conversão dos registos

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
pt: Por favor, seleccione a moeda para a sua localização. A moeda é usada para campos de preços e cálculos de preços.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
pt: Seleccione o tipo de reCAPTCHA que pretende usar.

en: reCAPTCHA Type
pt: Tipo de reCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt: Introduza a sua Chave do site reCAPTCHA, se não tiver uma chave pode registar-se para obter uma através da ligação fornecida. reCAPTCHA é um serviço gratuito.

en: reCAPTCHA Secret Key
pt: Chave secreta do reCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt: Introduza a sua Chave do site reCAPTCHA, se não tiver uma chave pode registar-se para obter uma através da ligação fornecida. reCAPTCHA é um serviço gratuito.

en: reCAPTCHA Site Key
pt: Chave do site reCAPTCHA

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt: Seleccione Ligado ou Desligado para activar ou desactivar o modo de não-conflito. Ao definir Ligado evitará que scripts e estilos externos sejam acrescentados às páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo assim os conflitos com outros plugins e temas.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
pt: Seleccione Sim ou Não para activar ou desactivar a utilização de código HTML5. Ao seleccionar Não, não será utilizado o HTML5 padrão nos campos de formulário do Gravity Forms.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
pt: Seleccione Sim ou Não para activar ou desactivar a utilização de CSS. Ao seleccionar Não, o CSS padrão do Gravity Forms não será incluído no seu tema.

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
pt: A sua chave de licença do Gravity Forms é utilizada para verificar o seu pacote de suporte, activar actualizações automáticas e receber ajuda.

en: Settings License Key
pt: Definições da chave de licença

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
pt: Seleccione um período. Ao definir um período limitará a exportação aos registos submetidos durante esse período. Se não definir um período, serão exportados todos os registos.

en: Export Date Range
pt: Exportar este intervalo de datas

en: Select the fields you would like to include in the export.
pt: Seleccionar os campos que deseja incluir na exportação.

en: Export Selected Fields
pt: Exportar os campos seleccionados

en: Filter the entries by adding conditions.
pt: Filtrar os registos adicionando condições.

en: Select the forms you would like to export.
pt: Seleccione os formulários que deseja de exportar.

en: Export Selected Forms
pt: Exportar formulários seleccionados

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
pt: Seleccione o formulário de que deseja exportar os registos. Apenas pode exportar registos de um formulário de cada vez.

en: Export Selected Form
pt: Exportar formulário seleccionado

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
pt: Os Campos de Preços permitem adicionar campos ao formulário que calculam os preços de venda de bens e serviços.

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
pt: Campos de Artigo permitem adicionar formulários que criam Rascunhos de Artigos no WordPress com os dados enviados.

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
pt: Os Campos Avançados são para utilizadores específicos. Eles fornecem formatações avançadas de campos como Nome, Email, Endereço, etc.

en: Standard Fields provide basic form functionality.
pt: Os Campos Padrão fornecem funcionalidades básicas ao formulário.

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
pt: Máscaras de entrada fornecem um guia visual que facilita aos utilizadores a introdução de dados num formato específico, tais como datas e números de telefone.

en: Select which Product this field is tied to.
pt: Seleccione o produto a que este campo está vinculado.

en: Product Field
pt: Campo do produto

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
pt: Desactiva o campo de quantidade. Será assumida a quantidade de 1, ou pode adicionar um campo Quantidade ao seu formulário a partir dos campos de preços.

en: Disable Quantity
pt: Desactivar quantidade

en: Enter the base price for this product.
pt: Inserir o preço base deste produto.

en: Base Price
pt: Preço base

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
pt: Inserir o conteúdo (Texto ou HTML) a ser mostrado no formulário.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
pt: Seleccione esta opção para activar a transposição de dados para o formulário e pré-preencher este campo de forma dinâmica. Os dados podem ser transpostos via Query Strings, Shortcode e/ou Hooks.

en: Incoming Field Data
pt: Entrada de campo de dados

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
pt: Seleccionar esta opção para definir esta imagem como imagem de destaque do artigo.

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
pt: Seleccione um ou mais campos de metadados de imagem para mostrar em conjunto com o campo de carregamento de imagem. Estes permitem que os utilizadores insiram informações adicionais sobre a imagem carregada.

en: Image Meta
pt: Metadados da imagem

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
pt: Ao seleccionar esta opção irá definir o autor do artigo como sendo o utilizador que enviou o formulário.

en: Use Current User as Author
pt: Usar utilizador actual como autor

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
pt: Seleccione a categoria que será usada no artigo criado com os dados do formulário.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
pt: Seleccione esta opção para formatar e inserir etiquetas de variáveis no título do artigo.

en: Post Title Template
pt: Modelo do título do artigo

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
pt: Seleccione esta opção para formatar e inserir etiquetas de variáveis no conteúdo.

en: Post Content Template
pt: Modelo de conteúdo do artigo

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
pt: Seleccione o formato que será usado no artigo criado com os dados do formulário.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
pt: Seleccione o autor que será usado para o artigo criado com os dados do formulário.

en: Post Author
pt: Autor do artigo

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
pt: Seleccione o estado que será usado para o artigo criado com os dados do formulário.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
pt: Seleccione as categorias a apresentar. Pode escolher apresentar todas ou seleccionar apenas algumas.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
pt: Criar regras para mostrar de forma dinâmica ou esconder o botão de submeter baseada em valores de outro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
pt: Criar regras para mostrar de forma dinâmica ou esconder o botão de Próxima Página baseada em valores de outro campo.

en: Next Button Conditional Logic
pt: Lógica condicional do botão Seguinte

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
pt: Insira o caminho para uma imagem que poderá querer usar como botão para próxima página.

en: Previous Button Image
pt: Imagem do botão Anterior

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
pt: Introduza o texto que poderá querer usar no botão para página anterior.

en: Previous Button Text
pt: Texto do botão Anterior

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
pt: Introduza o caminho para uma imagem que poderá querer usar como botão para próxima página.

en: Next Button Image
pt: Imagem do botão Seguinte

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
pt: Introduza o texto que poderá querer usar como botão para próxima página.

en: Next Button Text
pt: Texto do botão Seguinte

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
pt: Nomeie cada uma das páginas do seu formulário. Os nomes das páginas são mostrados com o indicador de progresso seleccionado.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
pt: Seleccione o estilo da barra de progresso que pretende usar. Seleccione personalizar para escolher o seu próprio texto e cor de fundo.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
pt: Seleccione o tipo de indicador visual de progresso que pretende mostrar. Barra de progresso, passos ou nenhum.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
pt: Criar regras para mostrar de forma dinâmica ou esconder esta página baseada em valores de outro campo.

en: Page Conditional Logic
pt: Lógica condicional de páginas

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
pt: Insira uma mensagem para ser mostrada aos utilizadores que não têm a sessão iniciada (são suportados shortcodes e HTML)

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
pt: Marque esta opção para requerer a um utilizador que tenha a sessão aberta para ver este formulário.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
pt: Seleccione esta opção para adicionar uma caixa de texto como a opção final do seu campo de botões de opções. Isto permite ao utilizador especificar um valor não incluído nas opções predefinidas.

en: "Other" Choice
pt: "Outra" escolha

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
pt: Seleccione esta opção para adicionar uma caixa "Seleccionar todos" antes das caixas de selecção para permitir aos utilizadores seleccionar todas as opções com um só clique.

en: "Select All" Choice
pt: Opção "Seleccionar todos"

en: Text of the consent checkbox.
pt: Texto da caixa de selecção do consentimento.

en: Checkbox Text
pt: Texto da caixa de selecção

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
pt: Ao seleccionar esta opção, o script jQuery %s será aplicado a este campo, activando as capacidades de pesquisa aos campos do selector e uma interface mais simples aos campos de selecção múltipla.

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: Enable Enhanced UI
pt: Activar interface de utilizador melhorada

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
pt: Criar regras para mostrar de forma dinâmica ou esconder este campo baseado em valores de outro campo.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
pt: Seleccione esta opção para especificar um valor para cada opção. Os valores das opções não são mostrados ao utilizador que está a ver o formulário, mas são acessíveis pelos administradores ao verem o registo.

en: Enable Choice Values
pt: Activar valores das opções

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
pt: Defina as opções para este campo. Se o tipo de campo suportar, poderá também seleccionar as opções por omissão através de botões de opção ou caixas de selecção à esquerda das suas opções.

en: Field Choices
pt: Opções

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
pt: Inserir o nome da classe CSS que deseja utilizar no lugar dos estilos por omissão deste campo.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
pt: Seleccione o idioma que deseja utilizar para o campo reCAPTCHA a partir das opções disponíveis.

en: reCAPTCHA Language
pt: Língua do reCAPTCHA

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
pt: Se pretender substituir a mensagem de erro de validação predefinida, insira-a aqui. Essa mensagem será mostrada se houver algum erro no campo quando o utilizador enviar o formulário.

en: Validation Message
pt: Mensagem de validação

en: Autocomplete Attribute
pt: Atributo de preenchimento automático

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
pt: Seleccione esta definição para mostrar a opção como activada por omissão ao carregar o formulário pela primeira vez.

en: Activated by Default
pt: Activado por omissão

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
pt: Seleccione o campo a ser usado como fonte para os valores deste campo.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
pt: Introduza a legenda para ser apresentada junto à caixa de selecção. Por exemplo, &quot;o mesmo que o endereço de entrega&quot;.

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
pt: Active esta opção para permitir aos utilizadores saltar este campo e submeter os valores introduzidos no campo associado. É útil, por exemplo, para os campos de morada de envio e facturação.

en: Use Values Submitted in a Different Field
pt: Use valores submetidos num campo diferente

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
pt: Os Placeholders não serão submetidos com o formulário. Use os Placeholders para fornecer uma pista sobre o valor ou formato esperado.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
pt: O Placeholder não será submetido com o formulário. Use o Placeholder para fornecer uma pista sobre o valor ou formato esperado.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
pt: Se quiser pré-definir um valor para o campo, digite-o aqui.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt: Seleccione os campos que pretende usar neste campo de endereço e personalize as sublegendas inserindo outras novas.

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
pt: Adicione opções a este campo. Pode marcar uma opção como seleccionada por omissão através dos botões à esquerda.

en: Name Prefix Choices
pt: Nome das opções de prefixo

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt: Seleccione os campos que pretende usar neste campo de nome e personalize as sublegendas inserindo outras novas.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
pt: Seleccione o tamanho do campo a partir das opções disponíveis. Isto definirá a largura do campo. Atenção: se usar o campo de parágrafo, a dimensão será aplicada apenas à altura do campo.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt: Seleccione a localização das sublegendas. As sublegendas podem ser posicionadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt: Seleccione o local da descrição. As descrições podem ser posicionadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
pt: Seleccione a visibilidade da legenda para este campo. As legendas podem herdar as definições do formulário ou ficar escondidas.

en: Label Visibility
pt: Visibilidade da legenda

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
pt: Digite valores nesta definição para substituir a sublegenda de cada campo.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
pt: Inserir a legenda admin do campo. Inserindo um valor neste campo substituirá a Legenda do Campo quando visualizada na ferramenta de administração do Gravity Forms.

en: Admin Label
pt: Legenda Admin

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
pt: Especificar o arredondamento decimal.

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
pt: Especificar uma fórmula matemática. O resultado desta fórmula será inserido de forma dinâmica como valor deste campo.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
pt: Activar cálculos permitirá que o valor deste campo seja calculado de forma dinâmica baseado numa fórmula matemática.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
pt: Inserir os valores mínimo e máximo para este campo. Essa opção obriga o utilizador a inserir um valor contido no intervalo.

en: Number Range
pt: Intervalo do número

en: Select this option to hide the field label in the form.
pt: Seleccione esta opção para esconder a legenda do campo no formulário.

en: Hide Field Label
pt: Esconder a legenda do campo

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
pt: Seleccione esta opção para limitar o utilizador a usar valores únicos. Esta opção requer que o valor inserido num determinado campo não exista nesse campo da base de dados.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
pt: Seleccione esta opção para tornar este campo obrigatório. Um campo obrigatório impede que um formulário seja submetido sem estar preenchido de forma correcta.

en: Required Field
pt: Campo obrigatório

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
pt: Insira a descrição do campo. Será mostrado ao utilizador para o ajudar no preenchimento ou selecção no campo.

en: Field Description
pt: Descrição do campo

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
pt: Seleccione o formato que deseja usar para o campo de telefone. As opções disponíveis são estilo EUA/CANADÁ e número de telefone internacional de longo formato.

en: Phone Number Format
pt: Formato do número de telefone

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
pt: Especificar o tamanho máximo em megabites permitido para cada ficheiro.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
pt: Especifique o limite máximo de ficheiros que podem ser carregados neste campo. Deixe em branco para ilimitado. Atenção que o número actual de ficheiros permitidos pode ser limitado pelas especificações e configurações do servidor.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
pt: Seleccione esta opção para permitir o carregamento de múltiplos ficheiros neste campo.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
pt: Inserir as extensões de ficheiro permitidas. Isto limita o tipo de ficheiros que podem ser carregados.

en: Allowed File Extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
pt: Seleccione o formato do campo de hora. As opções disponíveis são 12 horas (p. ex.: 8:30pm) e 24 horas (p. ex.: 20:30).

en: Select the format you would like to use for the date input.
pt: Seleccione o formato do campo de data.

en: Field Date Format
pt: Campo formato da data

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
pt: Seleccione esta caixa para evitar que este campo seja apresentado numa página não segura (i.e. não https://). Irá redireccionar para o mesmo URL, mas começando por https:// em alternativa. Esta opção carece de um certificado SSL.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
pt: Seleccione o formato de números que são permitidos neste campo. Pode usar uma vírgula ou um ponto como separador decimal.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
pt: Seleccione o formato que deseja usar para o campo Nome. Há 3 opções, Normal, que inclui Primeiro e Último Nome, Alargado, adiciona Prefixo e Sufixo, ou Simples que é um único campo.

en: Field Name Format
pt: Campo formato do Nome

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
pt: Seleccione esta caixa para impedir que os campos Estado / Província / Região sejam mostrados no formulário.

en: Hide State/Province/Region
pt: Esconder Estado/Província/Região

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
pt: Seleccione esta caixa para impedir que o campo Província seja mostrado no formulário.

en: Hide Province Field
pt: Esconder campo Província

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
pt: Seleccione esta caixa para impedir que o campo Estado seja mostrado no formulário.

en: Hide State Field
pt: Esconder campo Estado

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
pt: Seleccione esta caixa para não mostrar o campo adicional Morada (Linha 2) no formulário.

en: Hide Address Line 2
pt: Esconder Linha 2 do Endereço

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
pt: Para os endereços que só se aplicam a um país, pode optar por não mostrar o selector de países. Os registos serão gravados com o país seleccionado.

en: Hide Country
pt: Esconder o país

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt: Seleccione o País seleccionado por omissão ao mostrar o formulário.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt: Seleccione a Província seleccionada por omissão ao mostrar o formulário.

en: Default Province
pt: Província por omissão

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt: Seleccione o Estado seleccionado por omissão ao mostrar o formulário.

en: Default State
pt: Estado por omissão

en: Select the type of address you would like to use.
pt: Seleccione o tipo de endereço que deseja usar.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
pt: Seleccione o tipo de entradas que deseja usar para o campo de data. O selector de data permite escolher uma data num calendário. O campo Data permite que os utilizadores digitem a data livremente.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
pt: Inserir o número máximo de linhas que os utilizadores podem adicionar.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
pt: Inserir o número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Select the type of field from the available form fields.
pt: Seleccione o tipo de campo de entre os campos disponíveis.

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
pt: Seleccione o nome do campo personalizado entre as opções disponíveis ou insira um novo nome.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
pt: Seleccione a posição do ícone contendo as ligações para a política de privacidade e os termos do Google.

en: CAPTCHA Badge Position
pt: Posição do ícone do CAPTCHA

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
pt: Seleccione o tipo de CAPTCHA que deseja usar.

en: CAPTCHA Type
pt: Tipo de CAPTCHA

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
pt: Seleccione o tema visual para o campo do reCAPTCHA que melhor combine com o design do seu site, a partir das opções disponíveis.

en: reCAPTCHA Theme
pt: Tema reCAPTCHA

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
pt: Quando activadas, as margens são adicionadas para alinhar de forma correcta o conteúdo HTML com outros campos do formulário.

en: Disable Default Margins
pt: Desactivar margens por omissão

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
pt: Inserir a legenda para este bloco de HTML. Ela irá ajudá-lo a identificar os seus blocos de HTML no editor de formulário, mas não será exibido no formulário.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
pt: Inserir o nome do campo. Este é o campo do título que o utilizador verá ao preencher o formulário.

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
pt: Para passar dados de campo para a página de confirmação, crie uma Query String usando o selector 'Inserir etiqueta de variável'. %s... mais informações em querystrings &raquo;%s

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: Pass Data Via Query String
pt: Passar dados via Query String

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt: Insira o URL da página para onde o utilizador será redireccionado ao submeter o formulário.

en: Redirect Form to URL
pt: Redireccionar para URL

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt: Seleccione a página para onde o utilizador será redireccionado após submeter o formulário.

en: Redirect Form to Page
pt: Redireccionar formulário para página

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
pt: Quando activada, a formatação automática irá inserir automaticamente quebras de parágrafo. Desactive a formatação automática ao usar HTML para criar o conteúdo de confirmação.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
pt: Introduza o texto que pretende que o utilizador veja na página de confirmação deste formulário.

en: Confirmation Message Text
pt: Texto de confirmação da mensagem

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt: Insira o URL de uma image, personalizada para substituir o ícone 'eliminar item'. É recomendado o tamanho máximo de 16px por 16px

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt: Insira o URL de uma imagem personalizada para substituir o ícone 'adicionar item'. É recomendado o tamanho máximo de 16px por 16px.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
pt: Inserir o nome da classe CSS que deseja utilizar em alternativa aos estilos por omissão deste campo.

en: Form CSS Class Name
pt: Nome da Classe CSS do Formulário

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
pt: Inserir o caminho para uma imagem que deseja usar como botão submeter do formulário.

en: Form Button Image
pt: Imagem do botão do formulário

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
pt: Inserir o texto que deseja que apareça no botão submeter do formulário.

en: Form Button Text
pt: Texto do botão do formulário

en: Required Indicator
pt: Indicador de campo obrigatório

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt: Seleccione a posição por omissão das sublegendas. As sublegendas podem ser posicionadas acima ou abaixo dos campos. Esta definição pode ser substituída nas definições de apresentação de cada campo.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt: Seleccione a posição por omissão das descrições. As descrições podem ser posicionadas acima ou abaixo dos camps. Esta definição pode ser substituída nas definições de apresentação de cada campo.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
pt: Seleccione o posicionamento por omissão das legendas. As legendas podem estar acima dos campos, à esquerda dos campos com alinhamento à esquerda ou à direita dos campos com alinhamento à direita. Isto é uma definição global de posicionamento das legendas.

en: Form Label Placement
pt: Localização da legenda do formulário

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
pt: Introduzir uma descrição do seu formulário. Isto pode ser usado para instruções ao utilizador.

en: Enter the title of your form.
pt: Inserir o título do seu formulário.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
pt: Seleccione esta opção para activar a formatação antiga do Gravity Forms. Esta opção dificulta a acessibilidade do seu formulário.

en: Legacy Markup
pt: Formatação antiga

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
pt: Seleccione esta opção para permitir uma animação ao mostrar/esconder campos de lógica condicional.

en: Enable Animation
pt: Activar animação

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
pt: Activa a técnica de proteção de spam honeypot, que é uma alternativa para o campo reCAPTCHA.

en: Enable Anti-spam honeypot
pt: Activar anti-spam honeypot

en: Schedule a time period the form is active.
pt: Defina um período de tempo em que o formulário fica activo.

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
pt: Insira um número na caixa abaixo para limitar o número de registos permitidos para este formulário. O formulário ficará inactivo quando esse número for atingido.

en: Limit Number of Entries
pt: Número limite de registos

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
pt: Limita o número de registos que um formulário pode gerar e/ou agenda o período em que o formulário ficará activo.

en: Limit Form Activity
pt: Limite da atividade do formulário

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
pt: Ao activar, todos os ficheiros carregados através dos campos de Carregar ficheiros serão anexados ao email de notificação.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
pt: Inserir a lista de endereços de email, separados por uma vírgula, que quer que sejam colocados em BCC no email de notificação.

en: Blind Carbon Copy Addresses
pt: Endereços em BCC

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
pt: Insira uma lista de endereços de email que deverão receber o email de notificação em CC, separados por vírgulas.

en: Carbon Copy Addresses
pt: Endereço em CC

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
pt: Inserir o endereço de email de resposta da notificação.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
pt: Inserir o nome a partir de onde deve ser enviada a notificação, ou escolha-o a partir dos campos do formulário.

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
pt: Insira um endereço de email autorizado como remetente de email de notificação. Para evitar problemas de envio, utilize sempre um email do domínio do site como remetente.

en: From Email Address
pt: Endereço de email do remetente

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
pt: Permite que a notificação seja enviada para endereços de email diferentes dependendo dos valores seleccionados no formulário.

en: Routing
pt: A encaminhar

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
pt: Quando activada, a formatação automática irá inserir automaticamente quebras de parágrafo. Desactive a formatação automática ao usar HTML para criar o conteúdo do email de notificação.

en: Disable Auto-Formatting
pt: Desactivar formatação automática

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
pt: Inserir o endereço de email para onde deve ser enviada a mensagem de notificação.

en: Send To Email Address
pt: Enviar para o endereço de email

en: New submission from
pt: Nova submissão de

en: User Login
pt: Dados de acesso do utilizador

en: User Email
pt: Email do utilizador

en: User Display Name
pt: Nome de utilizador

en: HTTP Referer URL
pt: URL HTTP Referer

en: HTTP User Agent
pt: Agente do utilizador HTTP

en: Embed Post/Page Title
pt: Incorporar Título do Artigo/Página

en: Embed Post/Page Id
pt: Incorporar ID do artigo/página

en: User IP Address
pt: Endereço IP do Utilizador

en: Insert Merge Tag
pt: Inserir etiqueta de variável

en: Pricing Fields
pt: Campos de preço

en: Post Fields
pt: Campos de artigo

en: View Form
pt: Ver formulário

en: Form Updated
pt: Formulário actualizado

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
pt: O título do formulário que inseriu já existe. Por favor escolha outro nome.

en: Enable Next Button Conditional Logic
pt: Activar lógica condicional no botão Seguinte

en: Enable Page Conditional Logic
pt: Activar lógica condicional de página

en: Enable Conditional Logic
pt: Activar lógica condicional

en: Allow field to be populated dynamically
pt: Permitir que o campo seja preenchido de forma dinâmica

en: Use the Rich Text Editor
pt: Use o Editor de Texto Avançado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Force SSL
pt: Forçar SSL

en: Enable Password Input
pt: Activar campo de senha

en: Delete Icon URL
pt: Eliminar URL do ícone

en: Add Icon URL
pt: Adicionar URL do ícone

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Turkish
pt: Turco

en: Thai
pt: Tailandês

en: Swedish
pt: Sueco

en: Swahili
pt: Suaíli

en: Spanish (Latin America)
pt: Espanhol (América Latina)

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Sinhalese
pt: Cingalês

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Russian
pt: Russo

en: Romanian
pt: Romeno

en: Portuguese (Portugal)
pt: Português (Portugal)

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português (Brasil)

en: Portuguese
pt: Português

en: Polish
pt: Polaco

en: Persian
pt: Persa

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Marathi
pt: Marati

en: Malay
pt: Malaio

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Latvian
pt: Letão

en: Laothian
pt: Laociano

en: Korean
pt: Coreano

en: Kannada
pt: Canarês

en: Japanese
pt: Japonês

en: Italian
pt: Italiano

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Greek
pt: Grego

en: German (Switzerland)
pt: Alemão (Suíça)

en: German (Austria)
pt: Alemão (Áustria)

en: German
pt: Alemão

en: Georgian
pt: Georgiano

en: Galician
pt: Galego

en: French (Canadian)
pt: Francês (Canadiano)

en: French
pt: Francês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: Estonian
pt: Estónio

en: English (US)
pt: Inglês (EUA)

en: English (UK)
pt: Inglês (Reino Unido)

en: Dutch
pt: Holandês

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Czech
pt: Checo

en: Croatian
pt: Croata

en: Chinese (Traditional)
pt: Chinês (Tradicional)

en: Chinese (Simplified)
pt: Chinês (Simplificado)

en: Chinese (Hong Kong)
pt: Chinês (Hong Kong)

en: Catalan
pt: Catalão

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Basque
pt: Basco

en: Azerbaijani
pt: Azerbaidjano

en: Armenian
pt: Arménio

en: Amharic
pt: Amárico

en: Afrikaans
pt: Africanse

en: Arabic
pt: Arábico

en: Language
pt: Idioma

en: Activated by default
pt: Activado por omissão

en: Source Field
pt: Campo de fonte

en: Option Label
pt: Legenda da opção

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
pt: Para activar esta opção, por favor adicione um campo para ser usado como fonte.

en: Display option to use the values submitted in different field
pt: Mostrar opção de usar os valores submetidos em campos diferentes

en: Default Values
pt: Valores por omissão

en: Enable Autocomplete
pt: Activar preenchimento automático

en: Prefix Choices
pt: Opções de prefixo

en: Default Value
pt: Valor por omissão

en: Admin Field Label
pt: Legenda do Campo de Admin

en: Field Size
pt: Tamanho do campo

en: Enable enhanced user interface
pt: Activar interface de utilizador melhorada

en: Custom CSS Class
pt: Classe CSS personalizada

en: Custom Validation Message
pt: Mensagem de validação personalizada

en: Use Form Setting (%s)
pt: Use Definições de Formulário (%s)

en: Visible (%s)
pt: Visibilidade (%s)

en: Field Label Visibility
pt: Visibilidade da legenda do campo

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
pt: Texto de placeholder não é suportado quando usa o Editor de Texto Avançado.

en: No Duplicates
pt: Não há duplicados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Rules
pt: Regras

en: Do not round
pt: Não arredondar

en: Rounding
pt: Arredondamento

en: Validate Formula
pt: Validar a fórmula

en: There appears to be a problem with the formula.
pt: Parece haver um problema com a fórmula.

en: The formula appears to be valid.
pt: A fórmula parece ser válida.

en: Formula
pt: Fórmula

en: Enable Calculation
pt: Activar cálculos

en: Range
pt: Intervalo

en: Maximum Characters
pt: Máximo de caracteres

en: Select a Mask
pt: Seleccione uma máscara

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
pt: Código postal

en: Course Code
pt: Código do curso

en: Social Security Number
pt: Número de Segurança Social

en: Valid Input
pt: Entrada válida

en: Mask
pt: Máscara

en: Examples
pt: Exemplos

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
pt: Todos os outros caracteres são valores literais e serão exibidos automaticamente.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
pt: Use o ponto de interrogação '?' para indicar caracteres opcionais. Nota: Todos os caracteres depois do ponto de interrogação serão opcionais.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
pt: Use um asterisco '*' para indicar um caracter alfanumérico.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
pt: Use a letra minúscula 'a' para indicar um caracter alfabético.

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
pt: Use o '9' para indicar um caracter numérico.

en: Usage
pt: Utilização

en: Custom Mask Instructions
pt: Instruções da máscara

en: Enter a custom mask
pt: Inserir uma máscara personalizada

en: Input Mask
pt: Máscara de Entrada

en: Standard
pt: Padrão

en: Supported Credit Cards
pt: Cartões de crédito aceites

en: Sub-Labels
pt: Sublegendas

en: Number Format
pt: Formato do número

en: Good
pt: Boa

en: Bad
pt: Má

en: Short
pt: Curta

en: Minimum Strength
pt: Robustez mínima

en: Enable Password Strength
pt: Activar robustez da senha

en: Enable Password Visibility Toggle
pt: Activar botão de visibilidade da senha

en: Password Fields
pt: Campos de senhas

en: Enable Email Confirmation
pt: Activar confirmação por email

en: Enable "other" choice
pt: Activar "outra" escolha

en: Save
pt: Guardar

en: enter name
pt: inserir o nome

en: Enter name
pt: Inserir o nome

en: Save as
pt: Guardar como

en: Save as new custom choice
pt: Guardar como nova escolha personalizada

en: Insert Choices
pt: Inserir opções

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
pt: Seleccione uma categoria e personalize as opções predefinidas ou cole a sua própria lista de opções.

en: Extra Large
pt: Muito grande

en: Extra Small
pt: Muito pequeno

en: Definitely Not
pt: Definitivamente não

en: Probably Not
pt: Provavelmente não

en: Not Sure
pt: Não tenho a certeza

en: Probably
pt: Provavelmente

en: Definitely
pt: Definitivamente

en: Would You
pt: Deseja

en: Much Worse
pt: Muito pior

en: Somewhat Worse
pt: Um pouco pior

en: About the Same
pt: A mesma coisa

en: Somewhat Better
pt: Um pouco melhor

en: Much Better
pt: Muito melhor

en: Comparison
pt: Comparação

en: Strongly Disagree
pt: Discordo totalmente

en: Disagree
pt: Não Concordo

en: Agree
pt: Concordo

en: Strongly Agree
pt: Concordo plenamente

en: Agreement
pt: Acordo

en: Not Important
pt: Não é importante

en: Somewhat Important
pt: Pouco importante

en: Important
pt: Importante

en: Very Important
pt: Muito Importante

en: Importance
pt: Importância

en: Very Unsatisfied
pt: Muito Insatisfeito

en: Unsatisfied
pt: Insatisfeito

en: Neutral
pt: Neutro

en: Satisfied
pt: Satisfeito

en: Very Satisfied
pt: Muito Satisfeito

en: Satisfaction
pt: Satisfação

en: Never used
pt: Nunca usado

en: Over 3 years
pt: Mais de 3 anos

en: 1-3 years
pt: 1 a 3 anos

en: 1-6 months
pt: 1 a 6 meses

en: Less than a month
pt: Menos de um mês

en: How Long
pt: Quanto tempo

en: Less than once a month
pt: Menos de uma vez por mês

en: 2 to 3 times a month
pt: 2 a 3 vezes por mês

en: Once a month
pt: Uma vez por mês

en: 2 to 3 times a week
pt: 2 a 3 vezes por semana

en: Once a week
pt: Uma vez por semana

en: Every day
pt: Todos os dias

en: How Often
pt: Com que frequência

en: December
pt: Dezembro

en: November
pt: Novembro

en: October
pt: Outubro

en: September
pt: Setembro

en: August
pt: Agosto

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: April
pt: Abril

en: March
pt: Março

en: February
pt: Fevereiro

en: January
pt: Janeiro

en: Months of the Year
pt: Meses do Ano

en: Saturday
pt: Sábado

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Sunday
pt: Domingo

en: Days of the Week
pt: Dias da Semana

en: Some College
pt: Frequentei a universidade

en: Graduate or Professional Degree
pt: Licenciatura

en: Bachelor's Degree
pt: Bacharelato

en: Associate Degree
pt: Grau associado

en: High School
pt: Ensino Secundário

en: Education
pt: Educação

en: Transportation/Logistics
pt: Transporte / Logística

en: Telecommunications
pt: Telecomunicações

en: Technology
pt: Tecnologia

en: Skilled Labor
pt: Trabalhador especializado

en: Science/Research
pt: Ciência / Investigação

en: Sales
pt: Vendas

en: Retail
pt: Retalho

en: Restaurant/Food Service
pt: Restauração

en: Real Estate
pt: Imobiliário

en: QA/Quality Control
pt: Controlo de Qualidade

en: Professional Services
pt: Serviços profissionais

en: Pharmaceutical/Biotech
pt: Farmaceutica / Biotecnologia

en: Non-Profit/Volunteer
pt: ONG / Voluntariado

en: Manufacturing/Operations
pt: Manufatura / Operações

en: Management/Executive
pt: Gestão / Executivo

en: Legal
pt: Advocacia

en: Law Enforcement/Security
pt: Polícia / Segurança

en: Job Search Aids
pt: Ajuda na procura de trabalho

en: Insurance
pt: Seguros

en: Installation/Maintenance
pt: Instalação/Manutenção

en: Human Resources
pt: Recursos Humanos

en: Hospitality/Travel
pt: Hotelaria / Viagens

en: Healthcare
pt: Cuidados de saúde

en: Government/Military
pt: Governo / Militar

en: Engineering
pt: Engenharia

en: Energy/Utilities
pt: Energia / Utilidades

en: Education/Training
pt: Educação / Formação

en: Customer Service
pt: Atendimento ao cliente

en: Consumer Goods
pt: Bens de Consumo

en: Construction/Facilities
pt: Construção / Equipamentos

en: Clerical/Administrative
pt: Igreja / Administrativo

en: Business Opportunity
pt: Oportunidade de negócios

en: Business Development
pt: Desenvolvimento de negócios

en: Banking/Mortgage
pt: Banca

en: Automotive
pt: Automóvel

en: Arts/Entertainment/Publishing
pt: Artes / Entretenimento / Publicações

en: Aerospace/Aviation
pt: Aeroespacial / Aviação

en: Advertising/Public Relations
pt: Publicidade / Relações Públicas

en: Accounting/Finance
pt: Contabilidade / Finanças

en: Industry
pt: Indústria

en: Seasonal
pt: Sazonal

en: Intern
pt: Estagiário

en: Contract
pt: Contrato

en: Temporary
pt: Temporário

en: Employee
pt: Empregado

en: Per Diem
pt: Ao dia

en: Part-Time
pt: Tempo parcial

en: Full-Time
pt: Tempo completo

en: Job Type
pt: Tipo de emprego

en: Student
pt: Estudante

en: Retired
pt: Aposentado(a)

en: Homemaker
pt: Dona de Casa

en: Not employed and not looking for work
pt: Não está empregado(a) e não está à procura de trabalho

en: Not employed but looking for work
pt: Não empregado mas à procura de trabalho

en: Self-employed
pt: Por conta própria

en: Employed Part-Time
pt: Empregado (a) tempo parcial

en: Employed Full-Time
pt: Empregado (a) tempo inteiro

en: Employment
pt: Emprego

en: Widowed
pt: Viúvo (a)

en: Divorced
pt: Divorciado (a)

en: Married
pt: Casado(a)

en: Single
pt: Solteiro (a)

en: Marital Status
pt: Estado Civil

en: 65 or Above
pt: Mais de 65

en: Under 18
pt: Abaixo de 18

en: Age
pt: Idade

en: Prefer Not to Answer
pt: Prefere não responder

en: Female
pt: Feminino

en: Male
pt: Masculino

en: Gender
pt: Género

en: South America
pt: América do Sul

en: North America
pt: América do Norte

en: Europe
pt: Europa

en: Asia
pt: Ásia

en: Africa
pt: África

en: Continents
pt: Continentes

en: Canadian Province/Territory
pt: Províncias / Territórios Canadianos

en: U.S. States
pt: Estados dos EUA

en: Countries
pt: Países

en: Bulk Add / Predefined Choices
pt: Adicionar em massa / Opções pré-definidas

en: Label
pt: Legenda

en: Choices
pt: Opções

en: Show Values
pt: Mostrar valores

en: Phone Format
pt: Formato do telefone

en: 24 hour
pt: 24 horas

en: 12 hour
pt: 12 horas

en: Time Format
pt: Formato da hora

en: Maximum Rows
pt: Máximo de linhas

en: Enable multiple columns
pt: Activar múltiplas colunas

en: Columns
pt: Colunas

en: Maximum allowed on this server: %sMB
pt: Máximo permitido neste servidor: %sMB

en: Maximum File Size
pt: Tamanho limite dos ficheiros

en: Maximum Number of Files
pt: Limite máximo de ficheiros

en: Enable Multi-File Upload
pt: Activar carregamento de múltiplos ficheiros

en: Multiple Files
pt: Múltiplos ficheiros

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
pt: Separe por vírgulas (i.e. jpg, gif, png, pdf)

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Customize Fields
pt: Personalize campos

en: Date Format Placement
pt: Localização do formato da data

en: Date Format
pt: Formato da data

en: Preview this form to see your custom icon.
pt: Pré-visualizar este formulário para ver o ícone personalizado.

en: Image Path:
pt: Caminho da imagem:

en: Custom Icon
pt: Ícone personalizado

en: Calendar Icon
pt: Ícone de calendário

en: No Icon
pt: Sem ícone

en: Date Drop Down
pt: Selector de data

en: Date Picker
pt: Escolha a data

en: Date Field
pt: Campos de data

en: Date Input Type
pt: Tipo de inserção de dados

en: Name Fields
pt: Campos de nome

en: Extended
pt: Alargado

en: Name Format
pt: Formato do nome

en: Default Country
pt: País por omissão

en: Default %s
pt: Por omissão %s

en: Address Fields
pt: Campos de morada

en: Address Type
pt: Tipo de endereço

en: Set as Featured Image
pt: Definir como imagem de destaque

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Image Metadata
pt: Metadados da imagem

en: Create content template
pt: Criar um modelo de conteúdo

en: Content Template
pt: Conteúdo do modelo

en: Placeholder Label
pt: Legenda do Placeholder

en: Display placeholder
pt: Mostrar placeholder

en: Select Categories
pt: Seleccione categorias

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: Post Category
pt: Categoria do artigo

en: Post Format
pt: Formato do artigo

en: Use logged in user as author
pt: Use o utilizador da sessão como autor

en: Default Post Author
pt: Autor do artigo por omissão

en: Published
pt: Publicado

en: Pending Review
pt: Pendente de revisão

en: Draft
pt: Rascunho

en: Post Status
pt: Estado do artigo

en: Select an existing custom field
pt: Seleccione um campo personalizado existente

en: New
pt: Novo

en: Existing
pt: Existente

en: Custom Field Name
pt: Nome personalizado do campo

en: Inline
pt: Em linha

en: Bottom Left
pt: Ao fundo à esquerda

en: Bottom Right
pt: Ao fundo à direita

en: Badge Position
pt: Posição do ícone

en: Dark
pt: Escuro

en: Light
pt: Claro

en: Theme
pt: Tema

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Large
pt: Grande

en: Small
pt: Pequeno

en: Size
pt: Tamanho

en: Math Challenge
pt: Desafio de matemática

en: Advanced Fields
pt: Campos avançados

en: Single line text
pt: Linha de texto simples

en: Standard Fields
pt: Campos padrão

en: Disable default margins
pt: Desactivar margens por o missão

en: Text:
pt: Texto:

en: Next Button
pt: Botão Seguinte

en: Disable quantity field
pt: Desactivar campo de quantidade

en: Single Method
pt: Método único

en: Calculation
pt: Cálculo

en: User Defined Price
pt: Preço definido pelo utilizador

en: Single Product
pt: Produto único

en: Field Type
pt: Tipo de campo

en: Product Field Mapping
pt: Mapeamento do campo de produto

en: Checkbox Label
pt: Legenda da caixa de selecção

en: Field Label
pt: Legenda do campo

en: Image Path:
pt: Caminho da imagem:

en: Button Text:
pt: Texto do botão:

en: Default
pt: Padrão

en: Previous Button
pt: Botão Anterior

en: Completion Text
pt: Texto de conclusão

en: Display completed progress bar on confirmation
pt: Mostrar a barra de progresso completa na confirmação

en: Page Names
pt: Nomes das páginas

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Custom
pt: Personalizado

en: Red
pt: Vermelho

en: Orange
pt: Laranja

en: Green
pt: Verde

en: Gray
pt: Cinzento

en: Blue
pt: Azul

en: Progress Bar Style
pt: Estilo da barra de progresso

en: None
pt: Nenhum

en: Steps
pt: Passos

en: Progress Bar
pt: Barra de progresso

en: Progress Indicator
pt: Indicador de progresso

en: No field selected
pt: Nenhum campo seleccionado

en: Search for a field
pt: Pesquise um campo

en: Custom settings
pt: Definições personalizadas

en: Field Settings
pt: Definições do campo

en: Add Fields
pt: Adicionar campos

en: Return to Form List
pt: Voltar para a lista de formulários.

en: Continue Editing this Form
pt: Continuar a editar este formulário

en: Setup Email Notifications for this Form
pt: Configurar notificações por email para este formulário

en: Preview this Form
pt: Pré-visualizar este formulário

en: What would you like to do next?
pt: O que quer fazer a seguir?

en: You have successfully saved your form!
pt: O formulário foi guardado com sucesso!

en: Manage last page options
pt: Gerir opções da última página

en: Last page options
pt: Opções da última página

en: Manage pagination options
pt: Gerir opções de paginação

en: Pagination Options
pt: Opções de paginação

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Advanced
pt: Avançado

en: Appearance
pt: Apresentação

en: General
pt: Gerais

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
pt: Se tem outros formulários na página (formulário de comentários, por exemplo), especifique um valor de tabindex superior para evitar que o Gravity Forms tenha os mesmos valores de tabindex que outros formulários. Para desactivar o tabindex, digite 0 (zero).

en: Tab Index Start
pt: Início do separador Index

en: Disable script output
pt: Desactivar geração de script

en: Enable Ajax
pt: Activar AJAX

en: Display form description
pt: Mostrar descrição do formulário

en: Display form title
pt: Mostrar título do formulário

en: Select a Form
pt: Selecione um formulário

en: Contact Us
pt: Contacte-nos

en: Form
pt: Formulário

en: Gravity Forms Widget
pt: Widget Gravity Forms

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
pt: A função de leitura do ficheiro PHP não está disponível, por favor contacte o seu alojamento.

en: User Agent
pt: Agente do utilizador

en: Post Id
pt: ID do artigo

en: Created By (User Id)
pt: Criado por (ID do utilizador)

en: Exporting entries. Progress:
pt: Exportando registos. Progresso:

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
pt: Período é opcional. Se nenhum intervalo for seleccionado, todas os registos serão exportados.

en: Select Date Range
pt: Seleccione o período

en: Select Fields
pt: Seleccione campos

en: Select a form
pt: Seleccione um formulário

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
pt: Seleccione um formulário abaixo para exportar registos. Depois de seleccionar um formulário pode escolher os campos que deseja exportar, opcionalmente pode filtrar por valores dos campos e por período. Ao clicar no botão de descarregar, o Gravity Forms irá criar um ficheiro CSV para guardar no seu computador.

en: Please select the fields to be exported
pt: Por favor seleccione os campos a exportar

en: Export entries if {0} of the following match:
pt: Exportar registos se {0} coincidir com:

en: Ajax error while selecting a form
pt: Erro de Ajax ao seleccionar um formulário

en: Export Entries
pt: Exportar registos

en: Download Export File
pt: Descarregar ficheiro de exportação

en: Select Forms
pt: Seleccione os formulários

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
pt: Seleccione os formulários que deseja exportar. Ao clicar abaixo no botão de descarregar, o Gravity Forms irá gerar um ficheiro JSON e guardá-lo no seu computador. Ao guardar o ficheiro descarregado, pode usar a ferramenta de importação para importar os formulários.

en: Export Forms
pt: Exportar formulários

en: Import
pt: Importar

en: Select Files
pt: Seleccione os ficheiros

en: Import Forms
pt: Importar formulários

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
pt: Gravity Forms importou %d %s com sucesso

en: Edit Form
pt: Editar o formulário

en: form | forms
pt[0]: formulário

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
pt: Não foi possível importar os formulários. O ficheiro exportado não é compatível com a versão actual do Gravity Forms.

en: Please select the forms to be exported
pt: Por favor, seleccione os formulários a serem exportados

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
pt: Obrigado por nos contactar. Contactá-lo-emos em breve.

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
pt: Email de confirmação Guardar e Continuar enviado

en: Save and Continue Confirmation
pt: Confirmação de Guardar e Continuar

en: Default Confirmation
pt: Confirmação por omissão

en: Payment Date
pt: Data de pagamento

en: Payment Status
pt: Estado do pagamento

en: WordPress was unable to send the notification email.
pt: Não foi possível enviar o email de notificação.

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
pt: O WordPress passou com sucesso o email de notificação para o servidor de envio.

en: Notification not found
pt: Notificação não encontrada

en: User Notification
pt: Notificação do utilizador

en: Admin Notification
pt: Notificação de administração

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
pt[0]: %s formulário marcado como inactivo.
pt[1]: %s formulários marcados como inactivos.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
pt[0]: %s formulário marcado como activo.
pt[1]: %s formulários marcados como activos.

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
pt[0]: Foram eliminados os registos para %s formulário.
pt[1]: Foram eliminados os registos para %s formulários.

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
pt[0]: Foram repostas as visualizações para %s formulário.
pt[1]: Foram repostas as visualizações para %s formulários.

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
pt: Não tem permissões para eliminar formulários.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
pt[0]: %s formulário eliminado.
pt[1]: %s formulários eliminados.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
pt: Não tem permissão para recuperar formulários.

en: %s form restored. | %s forms restored.
pt[0]: %s formulário restaurado.
pt[1]: %s formulários repostos.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
pt: Não tem permissão para mover formulários para o lixo.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
pt[0]: %s formulário movido para o lixo.
pt[1]: %s formulários movidos para o lixo.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
pt: Não tem permissão para duplicar formulários.

en: Form duplicated.
pt: Formulário duplicado.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
pt: Não tem as permissões necessárias para eliminar formulários.

en: Form deleted.
pt: Formulário eliminado.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
pt: Não tem permissão para recuperar formulários.

en: Form restored.
pt: Formulário reposto.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
pt: Não tem permissão para mover formulários para o lixo.

en: Form moved to the trash.
pt: Formulário movido para o lixo.

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
pt: Não tem nenhum formulário. Vamos %scriar um%s!

en: There are no forms in the trash.
pt: Não há formulários no lixo.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
pt: Não foram encontrados formulários para a sua pesquisa. %sVer todos os formulários%s.

en: Move this form to the trash
pt: Mover este formulário para o lixo

en: Conversion
pt: Conversão

en: Views
pt: Visualizações

en: Entries
pt: Registos

en: Move to trash
pt: Mover para o lixo

en: Permanently Delete Entries
pt: Eliminar registos permanentemente

en: Reset Views
pt: Repor visualizações

en: Mark as Inactive
pt: Marcar como inactivo

en: Mark as Active
pt: Marcar como activo

en: Delete permanently
pt: Eliminar permanentemente

[ctx: Form List]
en: Trash
pt: Lixo

[ctx: Form List]
en: Inactive
pt: Inactivo

[ctx: Form List]
en: Active
pt: Activo

[ctx: Form List]
en: All
pt: Todos

en: Saved! Redirecting...
pt: Guardado! A redireccionar...

en: Creating Form...
pt: A criar formulário...

en: Create a New Form
pt: Criar novo formulário

en: There was an issue creating your form.
pt: Ocorreu um erro ao criar o formulário.

en: Search Forms
pt: Pesquisar formulários

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
pt: AVISO: Está prestes a eliminar TODOS os registos associadas aos formulários seleccionados.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
pt: Cancele para parar, OK para reiniciar.

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
pt: De certeza de que quer redefinir as visualizações dos formulários seleccionados?

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
pt: ATENÇÃO! Vai prestes a eliminar estes formulários e TODOS os registos a eles associadas.

en: Ajax error while updating form
pt: Erro Ajax ao actualizar o formulário

en: Cancel to stop, OK to delete.
pt: Cancele para parar, OK para eliminar.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
pt: ATENÇÃO: Está prestes a eliminar este formulário e TODOS os registos nele contidos.

en: Create Form
pt: Criar formulário

en: Please enter a unique form title.
pt: Por favor digite um título não repetido.

en: Please enter a form title.
pt: Por favor digite o título do formulário.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
pt: Obrigado por ter guardado {form_title}. Por favor, use a ligação única abaixo para regressar ao formulário a partir de qualquer computador. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Lembre-se que a ligação irá expirar após 30 dias, por isso, por favor, regresse ao formulário através desta ligação para concluir a submissão.

en: Save and Continue Email
pt: Email de Guardar e Continuar

en: There was an issue deleting this confirmation.
pt: Ocorreu um erro ao eliminar esta confirmação.

en: Confirmation deleted.
pt: Confirmação eliminada.

en: Enable legacy markup
pt: Activar formatação antiga

en: Animated transitions
pt: Transições animadas

en: Form Options
pt: Opções do formulário

en: Require Login Message
pt: Mensagem para requerer início de sessão

en: Require user to be logged in
pt: Requerer que o utilizador inicie sessão

en: Form Expired Message
pt: Mensagem de expiração do formulário

en: Form Pending Message
pt: Mensagem de formulário pendente

en: Schedule Form End Date/Time
pt: Agendar data/hora de fim

en: Schedule Start Date/Time
pt: Agendar data/hora de início

en: Schedule Form
pt: Agendar formulário

en: Entry Limit Reached Message
pt: Mensagem de limite de registos atingido

en: per year
pt: por ano

en: per month
pt: por mês

en: per week
pt: por semana

en: per day
pt: por dia

en: total entries
pt: total de registos

en: Number of Entries
pt: Número de registos

en: Enable entry limit
pt: Activar limite de registos

en: Limit number of entries
pt: Número limite de registos

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Save and Continue Later
pt: Guardar e continuar mais tarde

en: Link Text
pt: Texto da ligação

en: Enable Save and Continue
pt: Activar Guardar e continuar

en: Save and Continue
pt: Guardar e continuar

en: Image
pt: Imagem

en: Form Button
pt: Botão do formulário

en: CSS Class Name
pt: Nome da Classe CSS

en: (Required)
pt: (Obrigatório)

en: Custom Required Indicator
pt: Indicador personalizado de campo obrigatório

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Asterisk: *
pt: Asterisco: *

en: Text: (Required)
pt: Texto: (Obrigatório)

en: Required Field Indicator
pt: Indicador de campo obrigatório

en: Sub-Label Placement
pt: Localização da sublegenda

en: Above inputs
pt: Acima dos campos

en: Below inputs
pt: Abaixo dos campos

en: Description Placement
pt: Localização da descrição

en: Right aligned
pt: Alinhado à direita

en: Left aligned
pt: Alinhado à esquerda

en: Top aligned
pt: Alinhado em cima

en: Label Placement
pt: Localização da legenda

en: Form Layout
pt: Aspeto do formulário

en: Form Description
pt: Descrição do formulário

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
pt: O título inserido já existe. Por favor insira um título não repetido.

en: Form Basics
pt: Conceitos base do formulário

en: dismiss
pt: ignorar

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
pt: Nota: Esta é uma pré-visualização simples do formulário. Este formulário pode ser mostrado de forma diferente quando adicionado à sua página, com base nos estilos do tema.

en: show structure
pt: mostrar estrutura

en: display grid
pt: mostrar em grelha

en: Form Preview
pt: Pré-visualização do formulário

en: You don't have adequate permission to preview forms.
pt: Não tem permissões adequadas para pré-visualizar formulários.

en: Add page break between entries
pt: Adicionar quebra de página entre os registos

en: Include notes
pt: Incluir notas

en: Print all of the selected entries at once.
pt: Imprimir todas os registos seleccionados de uma só vez.

en: Close Window
pt: Fechar a janela

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
pt: Pode substituir as definições de notificação por omissão inserindo uma lista de emails, separados por vírgula, para os quais deseja enviar as notificações seleccionadas.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
pt: Especificar quais as notificações que gostaria de reenviar para os registos seleccionados.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
pt: Não pode reenviar notificações para estes registos porque este formulário não tem as notificações configuradas.

en: Please select at least one entry...
pt: Por favor, seleccione pelo menos um registo...

en: Entry List
pt: Lista de registos

en: Clear selection
pt: Limpar a selecção

en: All %s{0}%s entries have been selected.
pt: Todos os %s{0}%s registos foram seleccionados.

en: Select all %s{0}%s entries.
pt: Seleccionar todos os %s{0}%s registos.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
pt: Todos os %s{0}%s registos desta página estão seleccionados.

en: entries
pt: registos

en: entry
pt: registo

en: Notifications for %s were resent successfully.
pt: As notificações para %s foram reenviadas com sucesso.

en: Print Entries
pt: Imprimir Registos

en: Please select at least one entry.
pt: Por favor, seleccione pelo menos um registo.

en: Ajax error while setting entry property
pt: Erro Ajax ao configurar a propriedade de uma entrada

en: %s unstarred.
pt: %s sem estrela.

en: %s starred.
pt: %s com estrela.

en: %s marked as unread.
pt: %s marcadas como não lidas.

en: %s marked as read.
pt: %s marcada como lida.

en: %s marked as spam.
pt: %s marcados como spam.

en: %s restored from the spam.
pt: %s recuperados do spam.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
pt: Não tem permissão para recuperar registos.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
pt: Não tem permissão para mover registos para o lixo.

en: %s moved to Trash.
pt: %s movido para o lixo.

en: %s deleted.
pt: %s eliminado.

en: %d entries
pt: %d registos

en: Entry deleted.
pt: Registo eliminado.

en: Delete All Spam
pt: Eliminar todo o spam

en: Empty Trash
pt: Esvaziar o lixo

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
pt: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Eliminar todo o spam de forma permanente? 'OK' para eliminar, 'Cancelar' para parar.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
pt: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Esvaziar o Lixo? 'OK' para esvaziar o lixo, 'Cancelar' para parar.

en: Remove Star
pt: Remover estrela

en: Add Star
pt: Adicionar estrela

en: Mark as Unread
pt: Marcar como não lido

en: Mark as Read
pt: Marcar como lido

en: Mark unread
pt: Marcar como não lido

en: Mark this entry as unread
pt: Marcar este registo como não lido

en: Mark read
pt: Marcar como lido

en: Mark this entry as not spam
pt: Marcar este registo como não sendo spam

en: This form does not have any entries yet.
pt: Este formulário ainda não tem registos.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
pt: Este formulário não tem nenhum registo que corresponda ao critério da pesquisa.

en: This form does not have any entries in the trash.
pt: Este formulário não tem nenhum registo no lixo.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
pt: Este formulário não tem nenhum registo no lixo que corresponda ao critério da pesquisa.

en: This form does not have any spam.
pt: Este formulário não tem spam.

en: This form does not have any starred entries.
pt: Este formulário não tem nenhum registo marcado com estrela.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
pt: Este formulário não tem nenhum registo marcado com estrela que corresponda ao critério da pesquisa.

en: This form does not have any unread entries.
pt: Este formulário não tem nenhum registo não lido.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
pt: Este formulário não tem nenhum registo por ler que corresponda ao critério da pesquisa.

en: Click to select columns to display
pt: Clique para seleccionar as colunas a mostrar

en: Trash
pt: Lixo

[ctx: Entry List]
en: Starred
pt: Marcado com estrela

[ctx: Entry List]
en: Unread
pt: Não lido

[ctx: Entry List]
en: All
pt: Todos

en: Search
pt: Pesquisar

en: Number of entries per page:
pt: Número de registos por página:

en: Pagination
pt: Paginação

en: Default Filter
pt: Filtro padrão

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
pt: Não tem nenhum formulário activo. Vamos %scriar um%s

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
pt: 1 registo movido para o lixo. %sDesfazer%s

en: %s permanently deleted.
pt: %s eliminado permanentemente.

en: 1 entry
pt: 1 registo

en: %s restored from the Trash.
pt: %s recuperados do lixo.

en: Thai Baht
pt: Baht tailandês

en: Taiwan New Dollar
pt: Novo Dólar de Taiwan

en: Swiss Franc
pt: Franco suíço

en: Swedish Krona
pt: Coroa sueca

en: South African Rand
pt: Rand sul-africano

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Russian Ruble
pt: Rublo russo

en: Polish Zloty
pt: Zloty polaco

en: Philippine Peso
pt: Peso Filipino

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Mexican Peso
pt: Peso mexicano

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Japanese Yen
pt: Iene japonês

en: Israeli New Sheqel
pt: Novo shekel de Israel

en: Hungarian Forint
pt: Forint húngaro

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Czech Koruna
pt: Coroa checa

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Pound Sterling
pt: Libras

en: U.S. Dollar
pt: Dólar dos EUA

en: CSS Ready Classes
pt: Classes CSS

en: CSS Targeting Examples
pt: Guia visual de CSS

en: CSS Selectors
pt: Selectores CSS

en: Designer Documentation
pt: Documentação para designers

en: API Functions
pt: Funções da API

en: Developer Documentation
pt: Documentação para programadores

en: Configuring Notifications
pt: Configurar notificações

en: Configuring Confirmations
pt: Configurar confirmações

en: Reviewing Form Submissions
pt: Rever submissões do formulário

en: Embedding a Form
pt: Incorporar um formulário

en: Creating a Form
pt: Criar um formulário

en: User Documentation
pt: Documentação do utilizador

en: Resending...
pt: A reenviar...

en: Resend Notifications
pt: Reenviar notificações

en: Configure Notifications
pt: Configurar notificações

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
pt: Não pode reenviar notificações para este registo porque este formulário não tem as notificações configuradas.

en: Mark as Spam
pt: Marcar como spam

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: Restore
pt: Repor

en: Delete Permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está quase a eliminar este registo. 'Cancelar' para parar, 'OK' para eliminar.

en: Not Spam
pt: Não é Spam

en: Edit Post
pt: Editar Artigo

en: Embed Url
pt: Incorporar URL

en: Updated
pt: Actualizado

en: Submitted on
pt: Submetido em

en: Entry Id
pt: ID do Registo

en: Transaction Id
pt: ID da transação

en: Subscription Id
pt: ID da subscrição

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Status
pt: Estado

en: Unit Price
pt: Preço por unidade

en: Qty
pt: Qtde.

en: Order
pt: Encomenda

en: show empty fields
pt: mostrar os campos vazios

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Also email this note to
pt: Enviar também esta nota para o email

en: Add Note
pt: Adicionar nota

en: added
pt: adicionada

en: Apply
pt: Aplicar

en:  Bulk action
pt: Acção em massa

en:  Bulk action
pt: Acção em massa

en: Details
pt: Detalhes

en: Entry Updated.
pt: Registo actualizado.

en: Include Notes
pt: Incluir notas

en: Print
pt: Imprimir

en: Notifications were resent successfully.
pt: As notificações foram reenviadas com sucesso.

en: You must select at least one type of notification to resend.
pt: Deve seleccionar pelo menos um tipo de notificação para reenviar.

en: Ajax error while deleting field.
pt: Erro Ajax ao eliminar o campo.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt: Deseja eliminar este ficheiro? 'Cancelar' para parar. 'OK' para eliminar.

en: You don't have adequate permission to delete entries.
pt: Não tem as permissões adequadas para eliminar registos.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
pt: Não tem permissão para recuperar registos.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
pt: Não tem permissão para mover registos para o lixo.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
pt: Não tem permissão para eliminar notas.

en: %s: Checked "%s"
pt: %s: Verificado "%s"

en: %s: Unchecked "%s"
pt: %s: Não verificado "%s"

en: Payment Details
pt: Detalhes de pagamento

en: Subscription Details
pt: Detalhes da subscrição

en: Notes
pt: Notas

en: Entry
pt: Registo

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
pt: Este formulário não tem nenhuma notificação. Vamos %scriar uma%s.

en: Undefined Service
pt: Serviço indefinido

en: WARNING: You are about to delete this notification.
pt: ATENÇÃO: Está prestes a eliminar esta notificação.

en: Service
pt: Serviço

en: Save and continue email is requested
pt: É necessário email para Guardar e Continuar

en: Form is saved
pt: Formulário guardado

en: Form is submitted
pt: Formulário submetido

en: There was an issue duplicating this notification.
pt: Ocorreu um erro ao duplicar a notificação.

en: Notification duplicated.
pt: Notificação duplicada.

en: There was an issue deleting this notification.
pt: Ocorreu um erro ao eliminar a notificação.

en: Notification deleted.
pt: Notificação eliminada.

en: Save & Continue Token
pt: Token Guardar & Continuar

en: Save & Continue Link
pt: Ligação Guardar & Continuar

en: Update Notification
pt: Actualizar notificação

en: Attach uploaded fields to notification
pt: Anexar campos carregados à notificação

en: Attachments
pt: Anexos

en: Auto-formatting
pt: Formatação automática

en: Subject
pt: Assunto

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido ou uma etiqueta de variável no campo BCC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido ou uma etiqueta de variável no campo CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido ou uma etiqueta de variável no campo "Responder para".

en: Reply To
pt: Responder para

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido ou uma etiqueta de variável no campo do "Remetente".

en: From Email
pt: Email do remetente

en: From Name
pt: Nome do remetente

en: Please select an Email Address field.
pt: Por favor, seleccione um campo de endereço de email.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
pt: O seu formulário não tem campo de email. Adicione um campo de email ao formulário e tente de novo.

en: Send To Field
pt: Enviar para o campo

en: Send To Email
pt: Enviar para o email

en: Event
pt: Evento

en: Email Service
pt: Serviço de email

en: Configure Routing
pt: Configurar o encaminhamento

en: Send To
pt: Enviar para

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
pt: Aviso! A utilização de um email de terceiros como remetente poderá impedir a sua notificação de ser enviada. É recomendado utilizar um email do domínio do seu site. %sMais detalhes na nossa documentação%s.

en: Notifications
pt: Notificações

en: Print Preview
pt: Pré-visualização da impressão

en: close window
pt: fechar janela

en: Entry #
pt: Registo #

en: Bulk Print
pt: Impressão em massa

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
pt: ID do formulário e ID do registo são parâmetros obrigatórios.

en: You don't have adequate permission to view entries.
pt: Não tem permissões para ver os registos.

en: Oops! We could not locate your form.
pt: Oops! Não conseguimos encontrar o seu formulário.

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Send Link
pt: Enviar ligação

en: Sorry. This form is no longer available.
pt: Desculpe! Este formulário já não está disponível.

en: This form is not yet available.
pt: Este formulário ainda não está disponível.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
pt: Desculpe! Este formulário já não aceita o envio de dados.

en: Step
pt: Passo

en: Next Page
pt: Página seguinte

en: Strong
pt: Forte

en: Medium
pt: Médio

en: Very weak
pt: Fraquíssima

en: Weak
pt: Fraca

en: Password strength unknown
pt: Segurança da senha desconhecida

en: Mismatch
pt: Não são iguais

en: max characters
pt: máximo de caracteres

en: of
pt: de

en: No results matched
pt: Nenhum resultado corresponde

en: All choices are unselected.
pt: Nenhuma opção seleccionada.

en: All choices are selected.
pt: Todas as opções estão seleccionadas.

en: At least one field must be filled out
pt: Pelo menos um campo tem de estar preenchido

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
pt: Selecção inválida. Por favor, seleccione uma das opções disponíveis.

en: Please enter a valid value.
pt: Por favo, insira um valor válido.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
pt: Este campo é para um registo único e  '%s' já foram usados

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
pt: Este campo requer um registo único e os valores que inseriu já foram utilizados.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
pt: Esta data já foi usada. Por favor escolha outra data.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
pt: Este campo é para efeitos de validação e deve ser mantido inalterado.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
pt: Esta iframe contém a lógica requerida para gerir Gravity Forms via AJAX.

en: Previous Page
pt: Página anterior

en: There was a problem with your submission.
pt: Algo correu mal com a sua submissão.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
pt: O seu formulário não foi submetido. Por favor, tente de novo dentro de alguns minutos.

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
pt: A ligação de Guardar e continuar utilizada está expirada ou é inválida.

note: Translators: the text or symbol that indicates a field is required
en: "%s" indicates required fields
pt: "%s" indica campos obrigatórios

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
pt: Desculpe. Precisa de iniciar sessão para ver este formulário.

en: Previous
pt: Anterior

en: Review Form
pt: Revisão do formulário

en: <em>This page does not exist.</em>
pt: <em>Esta página não existe.</em>

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
pt: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para eliminar.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
pt: AVISO: Está prestes a eliminar esta confirmação.

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Save &amp; Continue Email Input
pt: Endereço de email para Guardar e Continuar

en: Save &amp; Continue Token
pt: Token Guardar e Continuar

en: Save &amp; Continue Link
pt: Ligação Guardar e Continuar

en: Confirmation Settings
pt: Definições da confirmação

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
pt: A sua mensagem de confirmação parece conter uma etiqueta de variável como valor para um atributo HTML. Dependendo do atributo e do tipo de campo, isto pode representar um risco de segurança. %sMais detalhes%s

en: Legacy Settings
pt: Definições antigas

en: Save Confirmation
pt: Guardar a confirmação

en: Enable conditional logic
pt: Activar lógica condicional

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
pt: Exemplo: telefone={telefone:1}&email={Email:2}

en: Pass Field Data via Query String
pt: Passar dados do campo via parâmetro de consulta

en: You must specify a valid Redirect URL.
pt: Deve especificar um URL válido para redireccionamento.

en: Redirect URL
pt: URL de redireccionamento

en: Disable auto-formatting
pt: Desactivar formatação automática

en: Auto-Formatting
pt: Formatação automática

en: Message
pt: Mensagem

en: Redirect
pt: Redireccionar

en: Text
pt: Texto

en: Confirmation Type
pt: Tipo de confirmação

en: Confirmation Name
pt: Nome da confirmação

en: Select a Range
pt: Seleccione um intervalo

en: Confirmations
pt: Confirmações

en: Upload unsuccessful
pt: Carregamento não foi bem sucedido

en: Failed to move uploaded file.
pt: Erro ao mover o ficheiro carregado.

en: Failed to open output stream.
pt: Erro ao abrir o fluxo de saída.

en: Failed to open input stream.
pt: Erro ao abrir o fluxo de entrada.

en: Failed to open temp directory.
pt: Erro ao abrir o directório temporário.

en: Failed to upload file.
pt: Erro ao carregar o ficheiro.

note: translators: deleted text
en: [deleted]
pt: [eliminado]

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
pt: Formulários em rascunho (Guardar e continuar mais tarde)

en: Browser details
pt: Detalhes do navegador

en: Embed URL
pt: Incorporar URL

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Other Data
pt: Outros dados

en: Select/Deselect All
pt: Seleccionar/desseleccionar todos

en: Erase
pt: Eliminar

en: Export
pt: Exportar

en: Fields
pt: Campos

en: Created By
pt: Criado por

en: Personal Data
pt: Dados pessoais

en: Identification Field
pt: Campo de identificação

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
pt: Precisa de adicionar um campo de endereços de email ao formulário para activar esta definição.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
pt: Activar a integração com as ferramentas do WordPress para exportação e eliminação de dados pessoais.

en: Exporting and Erasing Data
pt: Exportar e eliminar os dados

en: Form entries must be retained for at least one day.
pt: Os registos do formulário devem ser retidos pelo menos um dia.

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
pt: Número de dias de retenção de registos antes de os enviar para o lixo/eliminar:

en: Delete entries permanently automatically
pt: Eliminar os registos permanentemente de forma automática

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
pt: Aviso: isto irá afectar todos os registos anteriores ao número de dias definido.

en: Trash entries automatically
pt: Enviar automaticamente os registos para o lixo

en: Retain entries indefinitely
pt: Reter registos indefinidamente

en: Retention Policy
pt: Política de retenção

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
pt: Impedir o armazenamento de endereços de IP durante a submissão de formulários

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Internal Error
pt: Erro interno

en: Not implemented
pt: Não implementado

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Bad request
pt: Erro na solicitação

en: Forbidden
pt: Proibido

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Not authorized
pt: Não autorizado

en: Entries deleted successfully: %d
pt: Registos eliminados com sucesso: %d

en: Form updated successfully
pt: Formulário actualizado com sucesso

en: Forms updated successfully
pt: Formulários actualizados com sucesso

en: Success
pt: Sucesso

en: Entries updated successfully
pt: Registos actualizados com sucesso

en: Forms deleted successfully: %d
pt: Forms eliminados: %d

en: Feeds updated: %d
pt: Feeds actualizados: %d

en: Feeds deleted successfully: %d
pt: Feeds eliminados com sucesso: %d

en: Unable to process request.
pt: Não é possível processar o pedido.

en: Unable to save API key.
pt: Não é possível guardar a chave de API.

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
pt: Certifique-se de que copiou as consumer key e secret key abaixo. Deixarão de estar disponíveis assim que sair desta página.

en: API Key successfully updated.
pt: Chave de API actualizada com sucesso.

en: You must provide a description.
pt: Tem de inserir uma descrição.

en: Unable to retrieve key.
pt: Não é possível obter a chave.

en: Show/hide QR Code
pt: Mostrar/ocultar código QR

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
pt: Para começar, mude as %sLigações permanentes do WordPress%s da marcada por omissão para qualquer outra opção.

en: Permalinks are not in the correct format.
pt: As ligações permanentes não estão no formato correto.

en: Impersonate account
pt: Assumir identidade da conta

en: QR Code
pt: Código QR

en: Private API Key
pt: Chave privada da API

en: Public API Key
pt: Chave pública da API

en: Authentication ( API version 1 )
pt: Autenticação (API versão 1)

en: API Keys
pt: Chaves de API

en: Authentication ( API version 2 )
pt: Autenticação (API versão 2)

en: Enable access to the API
pt: Activar acesso à API

en: Requirements check
pt: Controlo de requisitos

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
pt: A Gravity Forms API permite que os programadores interajam através de um JSON REST API.

en: Gravity Forms API Settings
pt: Definições da Gravity Forms API

en: Update
pt: Actualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Read/Write
pt: Ler/Escrever

en: Write
pt: Escrever

en: Read
pt: Ler

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
pt: Gravity Forms API. Use a consumer key no campo do nome de utilizador e a consumer secret no campo da senha.

en: Unknown request method.
pt: Método de pedido desconhecido.

en: The API key provided does not have write permissions.
pt: A chave de API fornecida não tem permissões de escrita.

en: The API key provided does not have read permissions.
pt: A chave de API fornecida não tem permissões de leitura.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
pt: Nonce inválido - nonce já foi usado.

en: Invalid timestamp.
pt: Timestamp inválido.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
pt: Assinatura inválida - a assinatura fornecida não corresponde.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
pt: Assinatura inválida - método da assinatura é inválido.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
pt: Assinatura inválida - falhou a ordenar os parâmetros.

en: Consumer key is invalid.
pt: Consumer key é inválida.

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
pt[0]: Falhou o parâmetro OAuth %s
pt[1]: Falhou os parâmetros OAuth %s

en: Consumer secret is invalid.
pt: Consumer secret é inválida.

en: The entry has already been deleted.
pt: O registo já foi eliminado.

en: Invalid entry id.
pt: ID de registo inválido.

en: Invalid feed id.
pt: ID de registo inválido.

en: Error retrieving notes.
pt: Erro ao obter notas.

en: Invalid note id.
pt: ID de nota inválido.

en: The status of the entry.
pt: O estado do registo.

en: The type of the transaction, if applicable.
pt: O tipo de transacção, se aplicável.

en: The user ID of the entry submitter.
pt: O ID do utilizador que enviou o registo.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
pt: Se a transacção foi cumprida, se aplicável.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
pt: O ID da transacção, se aplicável.

en: The payment method for the payment, if applicable.
pt: O método de pagamento, se aplicável.

en: The amount of the payment, if applicable.
pt: O montante do pagamento, se aplicável.

en: The date of the payment, if applicable.
pt: A data do pagamento, se aplicável.

en: The status of the payment, if applicable.
pt: O estado do pagamento, se aplicável.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
pt: A string do agente do utilizador do navegador usado para enviar o registo.

en: The URL where the form was embedded.
pt: O URL onde o formulário foi inserido.

en: The IP address of the entry creator.
pt: O endereço de IP do criador do registo.

en: Whether the entry has been read.
pt: Se o registo foi lido.

en: Whether the entry is starred.
pt: Se o registo é marcado com estrela.

en: The date the entry was updated, in UTC.
pt: A data para este registo foi criada em UTC.

en: The date the entry was created, in UTC.
pt: A data para este registo foi criada em UTC.

en: The Form ID for the entry.
pt: O ID do formulário para o registo.

en: Unique identifier for the resource.
pt: Identificador único para este recurso.

en: Missing entry JSON
pt: Registo JSON em falta

en: The field values.
pt: Os valores do campo.

en: The input values.
pt: Os valores.

en: Form not found.
pt: Formulário não encontrado.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
pt: O objecto Formulário deve ser enviado como uma string JSON no body requerido com o cabeçalho content-type definido para application/json.

en: The form has already been deleted.
pt: O formulário já foi eliminado.

en: Invalid form id.
pt: ID de formulário inválido.

en: The add-on the feed belongs to.
pt: O add-on a que o feed pertence.

en: The JSON string containing the feed meta.
pt: A string JSON que contém os metadados do feed.

en: The Form ID for the feed.
pt: O ID do formulário para o registo.

en: Unique identifier for the feed.
pt: Identificador único para este recurso.

en: Missing feed meta
pt: Registo JSON em falta

en: Missing add-on slug
pt: Registo JSON em falta

en: Missing feed JSON
pt: Registo JSON em falta

en: Missing Key Value Pairs JSON
pt: Faltam os pares chave-valor no JSON

en: Entry updated successfully
pt: Registo actualizado com sucesso

en: Property values should be sent as an array
pt: Os valores da propriedade devem enviados como um array

en: No property values were found in the request body
pt: Não foram encontrados valores de propriedade no corpo solicitado

en: You don't have any API keys. Let's go %1$screate one%2$s!
pt: Não tem nenhuma chave de API. Vamos %1$scriar uma%2$s!

en: Never Accessed
pt: Nunca acedido

en: Last Access
pt: Último acesso

en: Permissions
pt: Permissões

en: User
pt: Utilizador

en: Create A Form
pt: Criar um formulário

en: Installation Complete
pt: Instalação completa

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
pt: Parabéns! Carregue no botão 'Criar um formulário' para começar.

en: Global Settings
pt: Definições globais

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
pt: Proteja os seus registos nos formulários de serem afetados por spam usando o Akismet.

en: Akismet Integration
pt: Integração Akismet

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
pt: Defina como Ligado para apresentar o menu dos formulários na barra de topo do WordPress. O menu dos formulários apresentará os últimos dez abertos no editor.

en: Toolbar Menu
pt: Menu da barra de ferramentas

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt: Defina como Ligado para evitar que scripts e estilos externos sejam acrescentados às páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo assim os conflitos com outros plugins e temas.

en: Off
pt: Desligado

en: On
pt: Ligado

en: Select a Currency
pt: Escolha uma moeda

en: Back
pt: Voltar

en: Next
pt: Seguinte

en: Please accept the terms
pt: Por favor, aceite os termos

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt: Chave inválida ou expirada: Por favor confirme que inseriu os dados de forma correta e que a sua licença não está expirada.

en: Please enter a valid license key.
pt: Por favor, insira uma chave de licença válida.

en: License Key
pt: Chave de licença

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
pt: Eu compreendo e aceito os riscos de não fornecer uma chave de licença válida.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
pt: Se não inserir uma chave de licença válida, não poderá actualizar o Gravity Forms, quando forem lançadas correcções de bugs e melhoramentos de segurança. Isto pode ser um sério risco de segurança para o seu site.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
pt: Insira abaixo a sua chave da licença do Gravity Forms. A sua chave desbloqueia o acesso a actualizações automáticas, ao instalador de add-ons e ao suporte.  Pode encontrar a sua chave na página My Account do site do %sGravity Forms%s.

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Please accept the terms.
pt: Por favor, aceite os termos.

en: Background Updates
pt: Processo de actualização

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
pt: Eu compreendo e aceito os riscos de não activar as actualizações em fundo.

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
pt: Ao desactivar as actualizações automáticas pode não receber a correcção de bugs críticos e melhoramentos de segurança. Apenas recomendamos que faça isto se tiver experiência em gerir um site WordPress e aceitar os riscos envolvidos na manutenção da actualização manual do site WordPress.

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Turn off background updates
pt: Desligar o processo de actualização

en: Keep background updates enabled
pt: Manter o processo de actualização activo

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
pt: As actualizações só estarão disponíveis se inserir uma chave de licença válida

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
pt: Esta funcionalidade está activada por omissão a menos que opte por desactivar, abaixo. Só recomendamos que desactive as actualizações automáticas se pretender gerir as actualizações manualmente.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
pt: O Gravity Forms irá descarregar automaticamente correcções de bugs, melhoramentos de segurança e actualizações do plugin. As actualizações são de extrema importância para a segurança do seu site WordPress.

en: Welcome to Gravity Forms
pt: Bem-vindo ao Gravity Forms

en: There was a problem while inserting the field values
pt: Ocorreu um problema ao inserir os valores do campo

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
pt: Ocorreu um erro ao inserir um dos valores deste registo

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
pt: Um erro impediu que o registo para este formulário fosse guardado. Por favor contacte o suporte.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
pt: Não tem permissão para editar registos.

en: Every %d Minutes
pt: A cada %d minutos

en: Inactive
pt: Inactivo

en: Active
pt: Activo

en: Checkbox
pt: Caixa de selecção

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
pt: Seleccione quais as acções que devem ocorrem depois do pagamento ser recebido.

en: Post Payment Actions
pt: Ações após o pagamento

en: Process %s feed only when payment is received.
pt: Processar %s apenas quando o pagamento for recebido.

en: Invalid value
pt: Valor inválido

en: To get started, please configure your %s.
pt: Para começar, por favor configure as suas %s.

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
pt: Não tem nenhum feed configurado. Vamos %scriar um%s!

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: 'Cancelar' para parar, OK para eliminar.

en: WARNING: You are about to delete this item.
pt: AVISO: Está prestes a eliminar este item.

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Eliminar

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
pt: Ocorreu um erro ao actualizar este feed. Por favor reveja os erros abaixo e tente de novo.

en: Feed updated successfully.
pt: Feed actualizado com sucesso.

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
pt: Não tem permissão para actualizar as definições deste formulário.

en: Feed Settings
pt: Definições do feed

en: Unable to render feed settings.
pt: Não é possível mostrar definições do feed.

en: %s Feeds
pt: Feeds de %s

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Copy %d
pt: Copiar %d

en: Copy 1
pt: Copiar 1

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
pt: Não tem permissão para desinstalar este add-on:

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt: Aviso! TODAS as definições de %s serão eliminadas. Esta operação não poderá ser desfeita. 'OK' para eliminar, 'Cancelar' para parar

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt: %sEsta operação elimina TODAS as definições de %s%s. Se continuar, NÃO poderá restaurar estas definições.

en: Uninstall Add-On
pt: Desinstalar Add-On

en: Uninstall %s Add-On
pt: Desinstalar Add-On %s

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
pt: Não tem as permissão para actualizar as definições.

en: Warning
pt: Aviso

en: Uninstall %s
pt: Desinstalar %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt: %s foi desinstalado com sucesso. Pode ser reactivado a partir da %spágina de plugins%s.

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
pt: Este add-on precisa de ser actualizado. Por favor, contacte o programador.

en: You don't have adequate permission to view this page
pt: Não tem as permissões necessárias para ver esta página

en: Unable to render form settings.
pt: Não é possível mostrar as definições do formulário.

en: Validation Error
pt: Erro de validação

en: Add Custom Key
pt: Adicionar chave personalizada

en: Please add a %s field to your form.
pt: Por favor, acrescente um campo %s ao seu formulário.

en: %s settings updated.
pt: Definições de %s actualizadas.

en: Field type '%s' has not been implemented
pt: O tipo de campo '%s' não foi implementado

en: Field could not be rendered.
pt: Não foi possível mostrar o campo.

en: %s Settings
pt: Definições de %s

en: Gravity Forms Add-Ons
pt: Add-ons do Gravity Forms

en: Results Page
pt: Página de resultados

en: Add-On Settings
pt: Definições de add-ons

en: Add-On Page
pt: Página de add-ons

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Please resolve the following issues to use %s:
pt: Por favor, resolva os seguintes problemas para usar o %s:

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
pt: Não é possível executar o %s porque o ambiente do seu WordPress não preenche os requisitos mínimos.

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
pt: A versão actual do WordPress (%s) não corresponde à versão mínima exigida (%s).

en: Required PHP function missing: %s
pt: Não foi encontrada uma função do PHP requerida: %s

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt: A extensão do PHP requerida "%s" não corresponde à versão mínima exigida: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
pt: Há uma extensão PHP obrigatória que está em falta: %s

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
pt: A versão actual do PHP (%s) não corresponde à versão mínima exigida (%s).

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
pt: Não foi encontrado um plugin WordPress requerido: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt: O Add-On "%s" requerido para o Gravity Forms não corresponde à versão mínima exigida: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
pt: Não foi encontrado um Add-On requerido para o Gravity Forms: %s.

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Latest values:
pt: Últimos valores:

en: Average score
pt: Pontuação média

en: Average global score
pt: Pontuação média global

en: Frequency
pt: Frequência

en: Choice
pt: Escolha

en: No entries for this field
pt: Não há registos para este campo

en: No results
pt: Sem resultados

en: Entries processed: %1$d of %2$d
pt: Registos processados: %1$d de %2$d

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
pt: Ocorreu um erro ao processar os registos. Por favor contacte o serviço de suporte.

en: No results.
pt: Sem resultados.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
pt: A pontuação (média): A soma de todas as pontuações dividida pelo número de registos.

en: Average Score
pt: Pontuação média

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
pt: A pontuação (média) para todo o campo. A soma de todas as pontuações totais dividida pelo número total de registos.

en: Average Global Score
pt: Pontuação média global

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
pt: A pontuação (média) para cada linha: a soma de todas as pontuações para cada linha dividida pelo número total de registos.

en: Average Row Score
pt: Pontuação média por linha

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
pt: Restringir os resultados adicionando filtros. Alguns tipos de campo suportam mais opções do que outros.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
pt: O Intervalo de dados é opcional, se não for especificado será ignorado.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
pt: A classificação agregada é a classificação total de todos os registos baseada nas classificações de cada item.

en: Aggregate Rank
pt: Classificação agregado

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
pt: As classificações são cálculos ponderados. Os itens mais bem classificados têm mais pontos do que os menos bem classificados. A classificação final de cada item é o somatório das classificações ponderadas.

en: Total Score
pt: Pontuação Total

en: This form does not have any fields that can be used for results
pt: Este formulário não tem campos que possam ser usados para resultados

en: Clear
pt: Limpar

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: End
pt: Fim

en: Start
pt: Início

en: Date Range
pt: Intervalo de datas

en: Filters
pt: Filtros

en: Results
pt: Resultados

en: View results generated by this form
pt: Ver resultados gerados por este formulário

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
pt: Erro ao apresentar resultados. Se o problema persistir, por favor contacte o serviço de suporte.

en: Results Filters
pt: Filtros dos resultados

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt: Ir para a página seguinte

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: 1 item | %s items
pt[0]: 1 item
pt[1]: %s itens

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
pt: Não houve vendas no intervalo definido.

en: sales
pt: vendas

en: sale
pt: venda

en: Cancel Subscription
pt: Cancelar subscrição

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
pt: A subscrição não pode ser cancelada. Por favor tente de novo mais tarde.

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
pt: Atenção! Esta subscrição será cancelada. Isto não pode ser recuperado. 'OK' para cancelar a subscrição, 'Cancelar' para parar

en: Payment Method
pt: Método de pagamento

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
pt: Todos

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
pt: Seleccione a forma como pretende mostrar os dados de venda.

en: View
pt: Ver

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Daily
pt: Diariamente

en: Dec
pt: Dez

en: Oct
pt: Out

en: Sep
pt: Set

en: Aug
pt: Ago

en: Apr
pt: Abr

en: Feb
pt: Fev

en: Week
pt: Semana

en: Refunds
pt: Reembolsos

en: Recurring Payments
pt: Pagamentos recorrentes

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Orders
pt: Encomendas

en: Revenue
pt: Receita

en: There aren't any transactions that match your criteria.
pt: Não há transações que correspondam ao critério.

en: orders
pt: encomendas

en: subscriptions
pt: subscrições

en: Last 30 Days
pt: Últimos 30 dias

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Today
pt: Hoje

[ctx: metabox title]
en: Filter
pt: Filtro

[ctx: toolbar label]
en: Sales
pt: Vendas

en: Select a product field
pt: Seleccionar um campo de produto

en: year(s)
pt: ano(s)

en: month(s)
pt: mês/meses

en: week(s)
pt: semana(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: Sample Option
pt: Exemplo de opção

en: Enter an amount
pt: Inserir um montante

en: Enabled
pt: Activado

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
pt: Quando as condições estão activas, as submissões de formulário só são enviadas para processamento de pagamento quando ocorrem as condições. Quando estão desactivadas, todas as submissões de formulário são enviadas para processamento de pagamento.

en: Conditional Logic
pt: Lógica condicional

en: Options
pt: Opções

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
pt: Mapeie os campos do seu formulário para os campos listados disponíveis.

en: Billing Information
pt: Informação de faturação

en: Other Settings
pt: Outras definições

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
pt: Seleccione qual o campo que determina o montante do pagamento, ou escolha 'Total do formulário' para usar o total dos campos de preços como montante a pagar.

en: Payment Amount
pt: Valor do pagamento

en: Products &amp; Services Settings
pt: Definições de produtos e serviços

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
pt: Active o período experimental. O pagamento do utilizador só começará depois deste período experimental.

en: Trial Period
pt: Período experimental

en: Trial
pt: Versão experimental

en: Setup Fee
pt: Taxa de instalação

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
pt: Seleccione quantas vezes ocorrerá o pagamento recorrente. Por omissão será facturado ao cliente até ser cancelada a subscrição.

en: infinite
pt: infinito

en: Recurring Times
pt: Quantidade de recorrências

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
pt: Seleccione o seu ciclo de facturação. Isto determina com que frequência devem ocorrer os pagamentos recorrentes.

en: Billing Cycle
pt: Ciclo de faturação

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
pt: Seleccione o campo que determina o montante do pagamento recorrente, ou seleccione 'Total do formulário' para usar o valor total dos campos de preços como montante recorrente.

en: Recurring Amount
pt: Montante recorrente

en: Subscription Settings
pt: Definições da subscrição

en: Select a transaction type.
pt: Seleccione um tipo de transacção.

en: Select a transaction type
pt: Seleccione um tipo de transacção

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
pt: Inserir um nome de feed para o identificar.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
pt: Precisa inserir o campo de Cartão de Crédito no seu formulário antes de criar um feed. Vamos lá %sadicionar um%s!

en: Form Total
pt: Total do formulário

en: Unsupported transaction type
pt: Tipo de transação não suportada

en: Donations
pt: Doações

en: Products and Services
pt: Produtos e Serviços

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Amount
pt: Montante

en: Transaction Type
pt: Tipo de transação

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
pt: Subscrição expirada. ID do subscritor: %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
pt: A subscrição foi cancelada. ID da subscrição: %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
pt: Falhou o pagamento da subscrição. Montante: %s. ID da subscrição: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
pt: Subscrição paga. Montante: %s. ID da subscrição: %s

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
pt: Subscrição efetuada. ID da subscrição: %s.

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
pt: A autorização foi anulada. ID da transação: %s

en: Payment has failed. Amount: %s.
pt: Falha no pagamento. Montante: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt: Pagamento reembolsado. Montante: %s. ID da transação: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt: Pagamento efetuado. Montante: %s. ID da transação: %s.

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt: O pagamento foi autorizado. Valor: %s. Id da transação: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt: Pagamento pendente. Montante: %s. ID da transação: %s.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
pt: Este webhook já foi processado (Id do evento: %s)

en: options:
pt: opções:

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
pt: Erro ao criar a subscrição. Motivo: %s

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
pt: Erro de processamento %s. Motivo: %s.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
pt: %s foi efetuado com sucesso. Montante: %s. ID da transação: %s

en: Initial payment
pt: Pagamento inicial

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
pt: Ocorreu um erro nos pagamentos. Motivo: %s

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
pt: Pode actualizar para a mais recente versão de forma automática ou descarregue a actualização e instale manualmente. %sActualizar de forma automática%s %sDescarregar a actualização%s

en: Your version of %s is up to date.
pt: A sua versão de %s está actualizada.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. %s.

en: View version %s details
pt: Ver detalhes da versão %s

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
pt: Oops!! Alguma coisas não funcionou.%sPor favor tente de novo ou %scontacte-nos%s.

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
pt: Requer o Gravity Forms %s. Active-o agora ou %scompre-o hoje!%s

en: Form Settings
pt: Definições do formulário

en: Forms
pt: Formulários

en: License successfully removed.
pt: Licença removida com sucesso.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt: Chave inválida ou expirada – por favor verifique se inseriu o valor correcto e se a sua chave não expirou.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
pt: Chave inválida – é necessária uma licença Enterprise.

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
pt: Chave válida: A sua licença foi validada com sucesso.

en: Invalid or Expired.
pt: Inválida ou expirada.

en: Valid
pt: Válida

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
pt: Ocorreu um erro ao validar a sua chave de licença. O Gravity Forms continuará a funcionar, mas as actualizações automáticas não estarão disponíveis. Por favor contacte o serviço de suporte para resolver este problema.

en: Help
pt: Ajuda

en: Import/Export
pt: Importar/Exportar

note: translators: %d: the number of outdated add-ons
en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt: Há versões de %d add-ons instalados que não são compatíveis com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

note: translators: %s: the add-on name
en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt: A versão do %s não é compatível com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt: Parece haver um problema com os dados nas tabelas da base de dados do Gravity Forms. Por favor, entre em contacto com o suporte.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt: Parece haver um problemas com uma tabela da base de dados do Gravity Forms. Por favor, entre em contacto com o suporte.

en: Migrating entry notes.
pt: A migrar notas dos registos.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating incomplete submissions: %s
pt: Erro ao migrar as submissões incompletas: %s

en: Migrating incomplete submissions.
pt: A migrar as submissões incompletas.

en: Entry details migrated.
pt: Detalhes dos registos migrados.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
pt: A migrar contactos. Passo 3/3: A migrar metadados dos registos. Faltam %d linhas.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Meta: %s
pt: Erro ao migrar metadados dos registos: %s

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
pt: A migrar contactos. Passo 2/3: A migrar detalhes dos registos. Faltam %d linhas.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Details: %s
pt: Erro ao migrar os detalhes dos registos: %s

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
pt: A migrar contactos. Passo 1/3: A migrar cabeçalhos dos registos. Faltam %d linhas.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Headers: %s
pt: Erro ao migrar cabeçalhos dos registos: %s

en: Forms migrated.
pt: Formulários migrados.

en: Migrating forms.
pt: A migrar formulários.

en: Queued for upgrade.
pt: Em fila para actualização.

note: translators: 1: version number 2: open link tag 3: closing link tag.
en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
pt: Gravity Forms está a actualizar a base de dados para a versão %1$s. Para sites com um elevado número de registos, isto pode demorar muito tempo. Consulte a página %2$sEstado do sistema%3$s para mais detalhes.

en: Body
pt: Corpo do texto

en: Page
pt: Página

en: Shipping
pt: Envio

en: Confirm Email
pt: Confirmar email

en: Enter Email
pt: Inserir o email

en: Your emails do not match.
pt: Os seus emails não coincidem.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido.

en: Tags
pt: Etiquetas

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
pt: Espaço reservado para conteúdo. O conteúdo HTML não é mostrado no formulário de administração. Pré-visualizar o formulário para ver o conteúdo.

en: HTML Content
pt: Conteúdo HTML

en: Other
pt: Outra

en: Other Choice, please specify
pt: Outra escolha, por favor especifique

en: Radio Buttons
pt: Botões de opções

en: Option
pt: Opção

en: Remove this row
pt: Remover esta linha

en: Add a new row
pt: Adicionar nova linha

en: Add another row
pt: Adicionar outra linha

en: Remove row {0}
pt: Remover linha {0}

en: List
pt: Lista

en: Paragraph Text
pt: Parágrafo

en: Caption
pt: Legenda

en: Alternative Text
pt: Texto alternativo

en: File
pt: Ficheiro

en: delete
pt: eliminar

en: Accepted file types: %s.
pt: Tipos de ficheiros aceites: %s.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
pt: Permite aos utilizadores carregar uma imagem que será adicionada à biblioteca multimédia e à galeria do conteúdo criado.

en: Post Image
pt: Imagem do artigo

en: Are you sure you want to remove this item?
pt: Tem a certeza que pretende remover este item?

en: Repeater
pt: Repetidor

en: Drop Down
pt: Selector

en: Click to view
pt: Carregar para ver

en: View the image
pt: Ver a imagem

en: %d files
pt: %d ficheiros

en: View file
pt: Ver ficheiro

en: Delete file
pt: Eliminar ficheiro

en: Download file
pt: Descarregar o ficheiro

en: Select files
pt: Seleccione os ficheiros

en: Drop files here or
pt: Arraste os ficheiros para aqui ou

en: Allowed Files
pt: Ficheiros permitidos

en: Accepted file types: %s
pt: Tipos de ficheiro aceites: %s

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
pt: O tipo de ficheiro seleccionado não é permitido. Ficheiros permitidos: %s

en: The uploaded file type is not allowed.
pt: O tipo de ficheiro carregado não é permitido.

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
pt: Ocorreu um erro ao carregar o ficheiro. Código de erro: %d

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
pt: O ficheiro excede o tamanho limite. Tamanho máximo permitido: %dMB

en: File Upload
pt: Ficheiro

en: Separate tags with commas
pt: Separe as etiquetas por vírgulas

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
pt: O texto introduzido excede o número máximo de caracteres.

en: Single Line Text
pt: Linha de texto

en: Section
pt: Secção

en: Not Checked
pt: Não seleccionado

en: Checked
pt: Seleccionado

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
pt: Oferece uma caixa de selecção de consentimento com "sim/não" e uma descrição detalhada do que será consentido.

en: Consent
pt: Consentimento

en: Prince Edward Island
pt: Ilha Príncipe Eduardo

en: Ontario
pt: Ontário

en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

en: Newfoundland and Labrador
pt: Terra Nova e Labrador

en: New Brunswick
pt: Novo Brunswick

en: British Columbia
pt: Columbia Britânica

en: Armed Forces Pacific
pt: Forças Armadas do Pacífico

en: Armed Forces Europe
pt: Forças Armadas da Europa

en: Armed Forces Americas
pt: Forças Armadas da América

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Virginia
pt: Virgínia

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: Oregon
pt: Óregon

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New Jersey
pt: Nova Jérsia

en: Illinois
pt: Ilinois

en: Hawaii
pt: Hawai

[ctx: US State]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: Florida
pt: Flórida

en: District of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: California
pt: Califórnia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabue

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Yemen
pt: Iêmen

en: Western Sahara
pt: Sara Ocidental

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens, EUA

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: US Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Afastadas dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidade e Tobago

en: Tokelau
pt: Toquelao

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tajikistan
pt: Tadjiquistão

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Sweden
pt: Suécia

en: Sudan
pt: Sudão

en: Spain
pt: Espanha

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Somalia
pt: Somália

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Sint Maarten
pt: São Martinho

en: Singapore
pt: Singapura

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miguelão

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Névis

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Romania
pt: Roménia

en: Réunion
pt: Reunião

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Poland
pt: Polónia

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Peru
pt: Perú

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Panama
pt: Panamá

en: Palestine, State of
pt: Estado da Palestina

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Oman
pt: Omã

en: Norway
pt: Noruega

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Niger
pt: Níger

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Myanmar
pt: Birmânia

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Mexico
pt: México

en: Mauritius
pt: Ilhas Maurícias

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Martinique
pt: Martinica

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Macao
pt: Macau

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Libya
pt: Líbia

en: Liberia
pt: Libéria

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Laos

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Japan
pt: Japão

en: Italy
pt: Itália

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Iraq
pt: Iraque

en: Iran
pt: Irão

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: India
pt: Índia

en: Iceland
pt: Islândia

en: Hungary
pt: Hungria

en: Holy See
pt: Santa Sé

en: Guyana
pt: Guiana

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Grenada
pt: Granada

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Greece
pt: Grécia

en: Ghana
pt: Gana

en: Germany
pt: Alemanha

[ctx: Country]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gabon
pt: Gabão

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: French Polynesia
pt: Polinésia francesa

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: France
pt: França

en: Finland
pt: Finlândia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroé

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Egypt
pt: Egito

en: Ecuador
pt: Equador

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Curaçao
pt: Curação

en: Croatia
pt: Croácia

en: Côte d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Congo, Democratic Republic of the
pt: Congo, República Democrática

en: Comoros
pt: Comores

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Cocos Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Chad
pt: Chade

en: Central African Republic
pt: República Centro Africana

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Canada
pt: Canadá

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Cambodia
pt: Cambodja

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Hezergovina

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Austria
pt: Áustria

en: Australia
pt: Austrália

en: Armenia
pt: Arménia

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Antarctica
pt: Antártida

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Algeria
pt: Argélia

en: Albania
pt: Albânia

en: Åland Islands
pt: Ilhas de Alanda

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Province
pt: Província

en: Postal Code
pt: Código postal

en: Canadian
pt: Canadiano

en: ZIP Code
pt: Código postal

en: United States
pt: Estados Unidos

en: State / Province / Region
pt: Estado / Província / Região

en: ZIP / Postal Code
pt: Código postal

en: Address Line 2
pt: Endereço linha 2

en: Street Address
pt: Endereço

en: Zip Code
pt: Código postal

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Last
pt: Último

en: Middle
pt: Nome do meio

en: First
pt: Primeiro

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Name
pt: Nome

en: Price:
pt: Preço:

en: Qty:
pt: Qtde.

en: Price
pt: Preço

en: An example of reCAPTCHA
pt: Um exemplo de reCAPTCHA

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
pt: O reCAPTCHA foi inválido. Regresse e tente de novo.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
pt: O CAPTCHA não foi inserido de forma correta. Volte atrás e tente de novo.

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
pt: Adiciona um campo de captcha ao seu formulário para ajudar a proteger o seu site contra spam e abuso por bots.

en: Click to select...
pt: Clique para seleccionar...

en: Multi Select
pt: Selecção múltipla

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
pt: AAAA

en: YYYY dot MM dot DD
pt: AAAA ponto MM ponto DD

en: yyyy.mm.dd
pt: aaaa.mm.dd

en: YYYY dash MM dash DD
pt: AAAA traço MM traço DD

en: yyyy-mm-dd
pt: ano-mês-dia

en: YYYY slash MM slash DD
pt: AAAA barra MM barra DD

en: yyyy/mm/dd
pt: aaaa/mm/dd

en: DD dot MM dot YYYY
pt: DD ponto MM ponto AAAA

en: dd.mm.yyyy
pt: dd.mm.aaaa

en: DD dash MM dash YYYY
pt: DD traço MM traço AAAA

en: dd-mm-yyyy
pt: dd-mm-aaaa

en: DD slash MM slash YYYY
pt: DD barra MM barra AAAA

en: dd/mm/yyyy
pt: dd/mm/aaaa

en: MM slash DD slash YYYY
pt: MM barra DD barra AAAA

en: mm/dd/yyyy
pt: mm/dd/aaaa

en: Day
pt: Dia

en: Please enter a valid date.
pt: Por favor insira uma data válida.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
pt: Por favor insira uma data válida no formato (%s).

en: Date
pt: Data

en: Minutes
pt: Minutos

en: Hours
pt: Horas

[ctx: Abbreviation: Minutes]
en: MM
pt: Minuto

en: Please enter a valid time.
pt: Por favor, insira uma hora válida.

en: Time
pt: Hora

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Hide Password
pt: Esconder senha

en: Show Password
pt: Mostrar senha

en: Confirm Password
pt: Confirmar a senha

en: Enter Password
pt: Inserir a senha

en: Strength indicator
pt: Indicador de robustez

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
pt: A sua senha não cumpre os requisitos de segurança. %sAjuda: Para a fazer mais forte, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
pt: As suas senhas não correspondem.

en: Password
pt: Senha

en: Add a %s field to your form.
pt: Adicione um campo de %s ao seu formulário.

en: Custom Field
pt: Personalizado

en: Please enter a valid number.
pt: Por favor, insira um número válido.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
pt: Por favor, introduza um número inferior a ou igual a %s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
pt: Por favor, introduza um número superior a ou igual a %s.

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
pt: Por favor, introduza um número de %1$s a %2$s.

en: Please enter a valid quantity
pt: Por favor, insira uma quantidade válida

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
pt: Por favor digite uma quantidade válida. Não pode conter décimas.

en: Number
pt: Número

en: Title
pt: Título

en: Product
pt: Produto

en: Category
pt: Categoria

en: Expiration Year
pt: Ano de expiração

en: Expiration Month
pt: Mês de expiração

en: Cardholder Name
pt: Nome do titular do cartão

en: Security Code
pt: Código de segurança

en: Year
pt: Ano

en: Month
pt: Mês

en: Expiration Date
pt: Data de validade

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: Only digits are allowed
pt: Só são permitidos algarismos

en: Supported Credit Cards:
pt: Cartões de crédito aceites:

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
pt: Esta é uma página insegura. Não coloque um número de cartão de crédito real! Use este campo apenas para teste.

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
pt: não permitido. Por favor insira um dos cartões de crédito permitidos.

en: Invalid credit card number.
pt: Número de cartão de crédito inválido.

en: Please enter your card's security code.
pt: Por favor, insira o código de segurança do seu cartão.

en: Please enter your credit card information.
pt: Por favor, insira os dados do cartão de crédito.

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
pt: Por favor, insira um URL válido de um site (ex. https://www.gravityforms.com).

en: Website
pt: Site

en: Please enter a valid amount.
pt: Insira um valor válido.

en: International
pt: Internacional

en: Phone format:
pt: Formato do telefone:

en: Phone
pt: Telefone

en: Hidden
pt: Oculto

en: Quantity
pt: Quantidade

en: %d of %d items shown. Edit choices to view all.
pt: %d de %d itens visíveis. Edite as opções para ver todos.

en: Deselect All
pt: Desseleccionar todos

en: Select All
pt: Seleccionar todos

en: Checkboxes
pt: Caixas de selecção

en: You must select either am or pm.
pt: Tem de seleccionar 'am' ou 'pm'.

en: You must select a valid minute.
pt: Tem de seleccionar um minuto válido.

en: You must select a valid hour.
pt: Tem de seleccionar uma hora válida.

en: Date must not include HTML tags.
pt: A data não deve incluir elementos HTML.

en: Open Date Picker
pt: Abrir selector de data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Add Custom Value
pt: Adicionar valor personalizado

en: Add Custom
pt: Adicionar personalização

en: Entry Meta
pt: Metadados do registo

en: Form Title
pt: Título do formulário

en: Source Url
pt: URL de origem

en: User IP
pt: IP do utilizador

en: Entry Date
pt: Data do Registo

en: Entry ID
pt: ID de registo

en: Entry Properties
pt: Propriedades do registo

en: Selected
pt: Seleccionado

en: Full
pt: Completo

en: Form Fields
pt: Campos do formulário

en: Select a %s Field
pt: Seleccione um campo %s

en: Select a Field
pt: Seleccionar um campo

en: Address (Country)
pt: Endereço (país)

en: Country
pt: País

en: Address (Zip / Postal Code)
pt: Endereço (código postal)

en: Zip
pt: Código postal

en: Address (State / Province)
pt: Endereço (Estado / Província)

en: State
pt: Estado

en: Address (City)
pt: Endereço (cidade)

en: City
pt: Cidade

en: Address (Address Line 2)
pt: Endereço (linha 2)

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Address (Street Address)
pt: Endereço (rua)

en: Address
pt: Endereço

en: Name (Last)
pt: Nome (último)

en: Last Name
pt: Último nome

en: Name (First)
pt: Nome (primeiro)

en: First Name
pt: Primeiro nome

en: No mapping fields are available.
pt: Não estão disponíveis campos de mapeamento.

en: Custom Value
pt: Valor personalizado

en: Value
pt: Valor

en: Custom Key
pt: Chave personalizada

en: Key
pt: Chave

en: Form Field
pt: Campo do formulário

en: Field
pt: Campo

en: Fix it
pt: Resolver

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
pt: O texto que inseriu não é válido. Por razões de segurança alguns caracteres não são permitidos.

en: Enable Condition
pt: Activar condição

en: Process this feed if
pt: Processar este feed se

en: Enter value
pt: Inserir valor

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
pt: Por favor insira um endereço de email válido para todas as regras de encaminhamento destacadas acima.

en: if
pt: se

en: Send to
pt: Enviar para

en: Remove This Rule
pt: Remover esta regra

en: Add Another Rule
pt: Adicionar outra regra

en: ends with
pt: termina com

en: starts with
pt: começa com

en: contains
pt: contém

en: less than
pt: menor que

en: greater than
pt: maior que

en: is not
pt: não é

en: is
pt: é

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
pt: Para usar encaminhamento de notificações, o formulário deve ter um campo suportado por lógica condicional.

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Submit
pt: Submeter

en: Invalid selection.
pt: Selecção inválida.

en: Access denied.
pt: Acesso negado.

en: There was an error while saving your settings.
pt: Ocorreu um erro ao guardar as suas definições.

en: Settings updated.
pt: Definições actualizadas.

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Toggle %s Section
pt: Mostrar/esconder secção de %s

en: Insert Form
pt: Inserir formulário

en: Update Form
pt: Actualizar formulário

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: and log only error messages
pt: e registar apenas as mensagens de erro

en: and log all messages
pt: e registar todas as mensagens

en: Enable logging
pt: Activar registo de eventos

en: Enable logging and log all messages
pt: Activar registo de eventos e registar todas as mensagens

en: delete log
pt: eliminar registo

en: view log
pt: ver registo

en: Enable
pt: Activar

en: Plugin Logging Settings
pt: Definições de registo de eventos do plugin

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
pt: O registo de eventos ajuda-o a rastrear problemas ao registar mensagens de erro e depuração no Gravity Forms e nos seus Add-Ons. As mensagens podem incluir informações importantes, como nomes de utilizadores de API, senhas e números de cartões de crédito. O registo de eventos destina-se apenas a ser usado temporariamente para tentar rastrear problemas. Assim que o problema esteja identificado e resolvido, deve ser desactivado.

en: Log file was successfully deleted.
pt: O ficheiro de registo foi eliminado com sucesso.

en: Invalid log file.
pt: Ficheiro de registos inválido.

en: Log file could not be deleted.
pt: O ficheiro de registo não pode ser eliminado.

en: There was an error while inserting a feed
pt: Ocorreu um erro ao inserir um feed

en: There was an error while updating feed id %s
pt: Ocorreu um erro ao actualizar o feed ID %s

en: Feed id %s not found
pt: Feed %s não foi encontrado

en: There was an error while deleting feed id %s
pt: Ocorreu um erro ao eliminar o feed id %s

en: Feed not found
pt: Feed não encontrado

en: There was an error while processing the form:
pt: Ocorreu um erro ao processar o formulário:

en: Your form could not be found
pt: O seu formulários não pode ser encontrado

en: Missing note id
pt: ID de nota em falta

en: Invalid note format
pt: Formato de nota inválido

en: Invalid note
pt: Nota inválida

en: Invalid or empty note
pt: Nota inválida ou vazia

en: Invalid entry
pt: Registo inválido

en: Note not found
pt: Nota não encontrada

en: Invalid entry id: %s
pt: ID de registo inválido: %s

en: There was a problem while inserting the entry properties
pt: Ocorreu um erro ao inserir as propriedades do registo

en: The form id must be specified
pt: O ID do formulário tem que ser especificado

en: The entry object must be an array
pt: O objeto registado deve ser um array

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
pt: Ocorreu um problema ao actualizar um dos valores deste registo

en: There was a problem while updating the field values
pt: Ocorreu um problema ao actualizar os valores do campo

en: There was a problem while updating the entry properties
pt: Ocorreu um problema ao actualizar as propriedades do registo

en: The form for this entry does not exist
pt: O formulário deste registo não existe

en: Entry not found
pt: Registo não encontrado

en: Missing entry id
pt: ID de registo em falta

en: Entry with id %s not found
pt: O registo com o ID %s não foi encontrado

en: There was a problem while inserting the form
pt: Ocorreu um problema ao inserir o formulário

en: The form fields are missing
pt: Faltam campos do formulário

en: The form title is missing
pt: Falta o título do formulário

en: Invalid form objects
pt: Objetos de formulário inválidos

en: Property key incorrect
pt: Chave de propriedade incorreta

en: Error updating title
pt: Erro ao actualizar o título

en: Error updating form notifications
pt: Erro ao actualizar as notificações do formulário

en: Error updating form confirmations
pt: Erro ao actualizar as confirmações do formulário

en: Error updating form
pt: Erro ao actualizar formulário

en: Form not found
pt: Formulário não encontrado

en: Missing form id
pt: ID de formulário em falta

en: Invalid form object
pt: Objeto de formulário inválido

en: Form with id: %s not found
pt: Formulário com ID: %s não encontrado

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
pt: As submissões estão actualmente bloqueadas devido a uma actualização em curso

en: Reject Request
pt: Recusar o pedido

en: Request Control
pt: Solicitar o controlo

en: Take Over
pt: Assumir o controlo

en: Your request has been sent to %s.
pt: O seu pedido foi enviado a %s.

en: Your request was rejected
pt: O seu pedido foi recusado

en: Error | Errors
pt[0]: Erro

en: Request again
pt: Solicitar de novo

en: No response
pt: Sem resposta

en: Pending
pt: Pendente

en: You now have control
pt: Agora tem o controlo

en: %s has requested permission to take over control.
pt: %s solicitou autorização para assumir o controlo.

en: %s has taken over and is currently editing.
pt: %s assumiu o controlo e está a editar.

en: %s is currently editing
pt: %s está agora a editar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt: Esta página está bloqueada. Carregue no botão "Solicitar controlo" para que %s saiba que deseja assumir o controlo.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt: Estas definições estão bloqueadas. Carregue no botão "Solicitar Controlo" para que %s saiba que deseja assumir o controlo.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
pt: %s solicitou autorização para assumir o controlo destas definições.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt: As definições deste formulário estão bloqueados. Carregue no botão "Solicitar Controlo" para que %s saiba que deseja assumir o controlo.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
pt: %s solicitou autorização para assumir o controlo deste registo.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
pt: %s assumiu o controlo e está neste momento a editar este registo.

en: %s is currently editing this entry
pt: %s está neste momento a editar este registo

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt: Este registo está bloqueado. Carregue no botão "Solicitar Controlo" para que %s saiba que deseja assumir o controlo.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
pt: %s solicitou autorização para assumir o controlo deste formulário.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
pt: %s assumiu o controlo e está neste momento a editar este formulário.

en: %s is currently editing this form
pt: %s está neste momento a editar este formulário

en: Accept
pt: Aceitar

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt: Este formulário está bloqueado. Carregue no botão "Solicitar Controlo" para que %s saiba que deseja assumir o controlo.

en: Parent
pt: Superior

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
pt: O seu sistema não preenche os requisitos mínimo para este Add-On (%d erros).

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
pt: Aviso: não é recomendado retroceder a versão do Gravity Forms.

en: Your database is up-to-date.
pt: A sua base de dados está actualizada.

en: Database upgraded successfully.
pt: Base de dados actualizada com sucesso.

en: There are issues with your database.
pt: Há alguns problemas com a sua base de dados.

en: Database upgrade failed.
pt: Falhou ao actualizar a base de dados.

en: Re-run database upgrade
pt: Executar de novo a actualização da base de dados

en: Your database version is out of date.
pt: A sua versão da base de dados está desactualizada.

en: Upgrade database
pt: Actualizar base de dados

en: Force the upgrade
pt: Forçar a actualização

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
pt: Como este site não suporta as tarefas em fundo, o processo de actualização irá demorar mais tempo que o habitual e o seu estado irá demorar a alterar-se.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
pt: A base de dados está de momento a ser actualizada para a versão %s. %s

en: Force the migration manually
pt: Forçar a migração manual

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
pt: A migração automática em fundo está desactivada mas a base de dados precisa de ser actualizada para a versão %s. %s

en: %s%% complete.
pt: %s%% concluído.

en: Current Status: %s
pt: Estado actual: %s

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
pt: AVISO! Executar de novo o processo de actualização é apenas recomendado se estiver a ter problemas com a sua base de dados. Este processo pode demorar diversos minutos a concluir. 'OK' para actualizar, 'Cancelar' para parar.

en: Table has not been upgraded successfully.
pt: A tabela não foi actualizada com sucesso.

en: Table does not exist
pt: A tabela não existe

en: Database Version
pt: Versão da base de dados

en: Background updates
pt: Processo de actualização

en: Currency
pt: Moeda

en: No-Conflict Mode
pt: Modo não-conflito

en: Output HTML5
pt: Incluir HTML5

en: Output CSS
pt: Incluir CSS

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
pt: Carregamento de ficheiros, exportação de registos e registos do sistema não irão funcionar de forma apropriada.

en: Not writable
pt: Sem permissões de escrita

en: Writable
pt: Com permissões de escrita

en: Upload folder permissions
pt: Permissões da pasta de carregamento

en: Upload folder
pt: Pasta de carregamento

en: New version %s available.
pt: Nova versão %s disponível.

en: PHP - Local time
pt: PHP – Hora local

en: PHP - Universal time (UTC)
pt: PHP – Hora universal (UTC)

en: MySQL - Local time
pt: MySQL – Hora local

en: MySQL - Universal time (UTC)
pt: MySQL – Hora universal (UTC)

en: WordPress (Local) Timezone
pt: Fuso horário do WordPress (local)

en: Date and Time
pt: Data e hora

en: Database Collation
pt: Agrupamento da base de dados

en: Database Character Set
pt: Conjunto de caracteres da base de dados

note: translators: %s is the database type (MySQL, MariaDB or SQLite).
en: Gravity Forms requires %s or above.
pt: O Gravity Forms requer %s ou superior.

en: Loaded Extensions
pt: Extensões carregadas

en: Mbstring Enabled
pt: Mbstring activado

en: Mcrypt Enabled
pt: Mcrypt activado

en: version
pt: versão

en: cURL Enabled
pt: cURL activado

en: Maximum Input Variables
pt: Entrada máxima de variáveis

en: Maximum Post Size
pt: Tamanho máximo de artigo

en: Maximum File Uploads
pt: Máximo de carregamento de ficheiros

en: Maximum File Upload Size
pt: Tamanho máximo de carregamento de ficheiros

en: Maximum Execution Time
pt: Tempo máximo de execução

en: Memory Limit
pt: Limite da memória

en: Recommended: PHP %s or higher.
pt: Recomendado: PHP %s ou superior.

en: Version
pt: Versão

en: Document Root
pt: Directório de raiz

en: Port
pt: Porta

en: Web Server
pt: Servidor web

en: Server Environment
pt: Ambiente do servidor

en: Network Active Plugins
pt: Plugins activos na rede

en: Active Plugins
pt: Plugins activos

en: Active Theme
pt: Tema activo

en: Background tasks
pt: Tarefas em fundo

en: WordPress Alternate Cron
pt: WordPress Cron alternativo

en: WordPress Script Debug Mode
pt: Modo de depuração de scripts do WordPress

en: WordPress Debug Log
pt: Registo de depuração do WordPress

en: WordPress Debug Mode
pt: Modo de depuração do WordPress

en: WordPress Memory Limit
pt: Limite de memória do WordPress

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
pt: Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Tem de actualizar o WordPress para usar o Gravity Forms.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
pt: O acordo de suporte do Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Este site tem de ser actualizado para ser elegível para suporte.

en: WordPress Version
pt: Versão do WordPress

en: Site URL
pt: Endereço do site (URL)

en: Home URL
pt: Endereço do WordPress (URL)

en: WordPress Environment
pt: Ambiente do WordPress

en: Log Files
pt: Ficheiros de registo

en: Database
pt: Base de dados

en: Add-Ons
pt: Add-ons

en: Gravity Forms Environment
pt: Ambiente do Gravity Forms

en: Response code: %s
pt: Código da resposta: %s

en: Unexpected content in the response.
pt: Conteúdo inesperado na resposta.

en: Upgrading Gravity Forms
pt: A actualizar Gravity Forms

en: Current status: %s
pt: Estado actual: %s

en: complete.
pt: concluído.

en: Enter Your License Key
pt: Insira a Chave da Licença

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
pt: O que se segue é um relatório do sistema contendo informações técnicas úteis para a resolução de problemas. Se necessitar de mais ajuda após visualizar o relatório, clique no botão "Copiar relatório do sistema", abaixo, para copiar o relatório e colá-lo na sua mensagem para o suporte.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
pt: Pode actualizar automaticamente para a versão mais recente ou descarregar o ficheiro de actualização e instalá-lo manualmente.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
pt: Está disponível uma nova versão do Gravity Forms.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
pt: A sua versão do Gravity Forms está actualizada.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
pt: %sRegiste%s a sua cópia do Gravity Forms para aceder a actualizações automáticas e suporte. Precisa de uma chave de licença? %sCompre uma agora%s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
pt: %1$sVer detalhes da versão %2$s%3$s ou %4$sactualizar agora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
pt: %1$sVer detalhes da versão %2$s%3$s.

en: There is a new version of %s available.
pt: Está disponível uma nova versão do %s.

en: Visit plugin page
pt: Visitar a página de plugins

en: Settings
pt: Definições

en: Description
pt: Descrição

en: You don't have permissions to view this page
pt: Não tem permissões para ver esta página

en: System Status
pt: Estado do sistema

en: Updates
pt: Actualizações

en: System Report
pt: Relatório do sistema

note: Description of the plugin
en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
pt: Crie formulários web com facilidade e controle registos a partir do painel WordPress.
